Kocioł na propan nie pobiera gazu – co może być przyczyną?

Jerzy Biernacki
21.06.2023

Z propanu do ogrzewania domu korzysta około 100 tys. gospodarstw w Polsce. Część dzierżawi zbiornik od prywatnej firmy, część ma go na własność, kupując gaz na wolnym rynku. Częstym problemem pojawiającym się zaraz po zatankowaniu zbiornika jest brak poboru gazu przez kocioł. Wyjaśniamy, co może być tego przyczyną.

Zapowietrzenie instalacji

To typowy problem, który może się pojawić po opróżnieniu zbiornika do pełna w celu przeprowadzenia inspekcji wewnętrznej. Siłą rzeczy w instalacji znajdzie się wówczas powietrze zaburzające proces spalania gazu. W efekcie palnik w kotle nie będzie mógł wystartować i pojawi się błąd np. zbyt niskiego ciśnienia gazu.

W takiej sytuacji należy odpowietrzyć instalację wewnętrzną poprzez np. odkręcenie filtra gazu.

Niska jakość gazu

Taki scenariusz również należy brać pod uwagę, zwłaszcza kupując gaz z nieznanego źródła, od nowej firmy, która zaproponowała bardzo atrakcyjną cenę. Istnieje tutaj ryzyko, że dostawca zatankował nie czysty propan, ale mieszkankę propanu i butanu, przez co kocioł nie będzie pracować prawidłowo.

Rozregulowany kocioł

Jest to rzadka, ale także prawdopodobna przyczyna. Jeśli został zatankowany gaz z innego źródła, mający nieco inny skład chemiczny, to istnieje ryzyko, że kocioł nie będzie go pobierać z uwagi złą mieszankę. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie regulacji przez serwisanta dysponującego przyrządem do analizy spalin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie