Kocioł na pellet w małej kotłowni. Sprawdź wygodne rozwiązania!

Mateusz Rąbalski
29.10.2021

Budowa domu wymaga zastanowienia się w jaki sposób będziemy chcieli ogrzewać nasze cztery kąty. To ważna decyzja, która będzie miała wpływ nie tylko na nasz komfort, ale także zasobność portfela po opłaceniu rachunków. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekonomicznego kotła na pellet, który bez problemu można umieścić w małej kotłowni. Jakie są zalety pieca na pellet i w jaki sposób może ułatwić nam życie?

 Planując dom należy zwrócić uwagę na jego rozkład, odpowiednie docieplenie i rozmieszczenie instalacji grzewczej. Jeżeli planujemy przeznaczyć jedno pomieszczenie na kotłownię z pewnością chcielibyśmy by zajmowała ona relatywnie mało miejsca w stosunku do reszty przestrzeni. Na szczęście nowoczesne piece na pellet są coraz częściej niewielkimi, kompaktowymi urządzeniami dzięki którym kotłownia nie musi być dużym pomieszczeniem. Znacząco wpływa to na komfort, a także metraż pozostałej części mieszkalnej.

Wybierając odpowiedni piec musimy też mieć przewidziane miejsce na składowanie paliwa, często na cały sezon grzewczy. Na szczęście na rynku są bardzo praktyczne urządzenia, które posiadają zasobnik na pellet umieszczony nie z boku, ale nad wymiennikiem kotła - dzięki czemu oszczędzamy miejsce w kotłowni! Ułatwia to także pracę przy obsłudze, konserwacji i czyszczeniu pieca na pellet.

Piec na pellet - praktyczne i zgrabne urządzenie na miarę Twoich potrzeb!

Jeżeli zastanawiamy się nad montażem kotła na pellet w swoim domu koniecznie musimy dobrać odpowiednią moc kotła do zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sama kotłownia nie musi być dużym pomieszczeniem, ale powinna spełniać wszystkie wymagane w Polsce normy.

W kotłowni musi być zachowana wymagana odległość pieca od ścian i przegród, powinien być zapewniony dopływ powietrza niezbędnego do spalania i odpowiednie kanały wentylacyjne. Wiele kotłów ma zainstalowany wentylator wyciągowy eliminujący problem z niewłaściwym ciągiem kominowym, co w dużej mierze wpływa stabilizująco na pracę kotła. Odpowiednie warunki wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kotła i zapewniają jego właściwą pracę.

Pellet – czym jest i jak przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie?

Co zaś sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie mogą być niższe? Czym jest pellet i dlaczego staje się coraz bardziej popularny? Pellet jest odpadów drzewnych takich jak wióry drzewne. Jego skondensowana struktura sprawia, że ma duży stopień kaloryczności, a to przekłada się na jego dużą wydajność. Z racji tego, że jest to produkt z odpadów jest bardzo tani, a dodatkowo jest odpadem z drzew, czyli jest paliwem odnawialnym. Pellet jest więc zarówno tanim, jak i ekologicznym sposobem ogrzania domu.

Kocioł na pellet - niezawodne urządzenie wysokiej jakości

Sam kocioł na pellet to urządzenie nie wymagające dużo pracy. Palenie pelletem wysokiej klasy sprawia, że nie tworzą się złogi z odpadów. Automatyka urządzenia nie zmusza nas z kolei do ciągłego czyszczenie pieca. Jest to możliwe za sprawą wydajnego palnika pelletowego z funkcją automatycznego czyszczenia. Ponadto, istnieje szereg czujników monitorujących pracę zarówno kotła, jak i palnika pelletowego. W przypadku niektórych kotłów oraz palników, gdy występuje permanentny stan zanieczyszczenia wymiennika wyświetla się odpowiedni komunikat.

Może też pojawić się monit o konieczności wyczyszczenia rusztu, w sytuacji gdy funkcja automatyczne go czyszczenia np. nie będzie sobie radziła z nagromadzonymi zanieczyszczeniami.

Kocioł, jeśli jest wysokiej jakości, jest też wyposażony w modulację nadmuchu powietrza z systemem „adaptive control”, który zapewnia niezawodną pracę. Z racji wykorzystywania przez urządzenie wysokich technologii kocioł nie wymaga dużych ilości paliwa. Wymiennik wodny z poziomymi płomieniówkami z zastosowaniem ekonomizerów pozwala na odzysk ciepła ze spalin i podnosi sprawność, co realnie przekłada się na oszczędności na paliwie. Zalet niewielkich pieców na pellet idealnych do małych kotłowni jest więc sporo. Warto rozważyć montaż takiego urządzenia w swoim domu. Świetnym przykładem są nowoczesne kotły pelletowe dostępne na www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.