W Polsce od lat trwa dyskusja na temat realnych możliwości poprawienia jakości powietrza. Nie da się tego zrobić bez ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, za co w głównej mierze odpowiadają domowe i przemysłowe paleniska. Jednym z najczęściej wymienianych rozwiązań jest ustawowe zmuszenie właścicieli kotłowni do zmiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Wszystko jednak rozbija się o finanse. Przedsiębiorcy, którzy już dziś chcą dostosować swoje instalacje do sukcesywnie zaostrzanych wymogów środowiskowych, a jednocześnie nie narazić się na wzrost kosztów produkcji energii, zdecydowanie powinni rozważyć zainwestowanie w kocioł na biomasę.
Biomasa to bardzo ogólne określenie tzw. „zielonego paliwa”, które jest w pełni odnawialne i pozyskuje się je z natury. W przeciwieństwie do paliw kopalnych biomasa nie wymaga kosztownego wydobycia, co ma również bardzo pozytywny wpływ na środowisko.
W Polsce, podobnie jak na całym świecie, najpopularniejsza jest biomasa drzewna. Występuje pod postacią np. brykietów, pelletu, zrębki drzewnej. Spotyka się również instalacje spalające produkty rolne, np. owies czy ziarna zbóż.
Do spalania biomasy potrzebny jest specjalny kocioł, którego konstrukcja musi zostać dopasowana do rodzaju paliwa. Przykładowo: jeśli planujemy korzystać z mokrej zrębki drzewnej, to wymagany jest tutaj kocioł mogący spalać paliwo o znacznej wilgotności. Jednym z najbardziej renomowanych producentów kotłów przystosowanych do spalania mokrej biomasy drzewnej jest firma Schmid Energy, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji urządzeń przemysłowych zasilanych zrębkami.
Kocioł na biomasę można zastosować w praktycznie każdej instalacji przemysłowej. Jest to szczególnie korzystne na etapie modernizacji kotłowni i przechodzenia na ekologiczne źródło energii, co często jest konsekwencją niekorzystnego wyniku audytu energetycznego. Kotłownia biomasowa ma liczne zalety. Jest tania w eksploatacji (zwłaszcza, jeśli przedsiębiorca ma łatwy dostęp do paliwa), bezproblemowa w obsłudze, niezawodna i dostatecznie wydajna – oczywiście pod warunkiem dobrania kotła odpowiadającego specyfice zakładu.
Przemysłowy kocioł na biomasę nie powinien zająć więcej miejsca niż typowy kocioł węglowy. Może się jednak okazać, że modernizacja instalacji i dostosowanie jej do współpracy z nowoczesnym źródłem ciepła będzie bardzo trudne, kosztowne lub zwyczajnie niemożliwe. Co wtedy?
Tutaj świetnym rozwiązaniem może się okazać tak zwana kotłownia kontenerowa, którą umieszcza się poza budynkiem. Jest ona specjalnie przystosowana do pracy w naszych warunkach klimatycznych. To bardzo ciekawy wybór nie tylko dla przedsiębiorstw produkcyjnych, ale także szkół, właścicieli magazynów czy leciwych obiektów użyteczności publicznej.
Kocioł na biomasę bezapelacyjnie jest jednym z najlepszych rozwiązań dla przemysłu. Taka inwestycja praktycznie od ręki rozwiązuje problem nadmiernej emisji szkodliwych gazów, dostosowuje zakład do norm środowiskowych, a do tego pozwala zachować rozsądny koszt produkcji energii.