Kocioł elektryczny: kiedy warto się na niego zdecydować?

Mariusz Siwko
20.01.2021

Kotły elektryczne nigdy nie cieszyły się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Wciąż żywe jest przekonanie, że to zdecydowanie najdroższe źródło ciepła, dlatego mało kto się na nie decyduje. Tymczasem bywają sytuacje, w których to właśnie kocioł elektryczny będzie jednym z najlepszych wyborów. Opisujemy je w naszym poradniku.

Nowy, bardzo dobrze zaizolowany budynek

Kocioł elektryczny wcale nie musi być kosztowny w eksploatacji. Warunek jest jeden: niskie zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. W przypadku nowych domów, zwykle już budowanych w standardzie energooszczędnym czy nawet pasywnym, można to łatwo osiągnąć inwestując w porządną izolację. Wówczas zużycie energii będzie bardzo niskie, a kocioł elektryczny nie narazi nas na przesadne koszty.

Brak dostępu do gazu

Ogrzewanie domu kotłem gazowym jest bardzo dobrym pomysłem pod względem relacji wydatków do komfortu. Problem zaczyna się w momencie, gdy nie ma szans na przyłączenie budynku do sieci gazowej, a z jakiegoś powodu nie chcemy zdecydować się na gaz płynny. Wówczas warto rozważyć zakup kotła elektrycznego, który zagwarantuje nieporównywalnie wyższy komfort w porównaniu z kotłem na paliwo stałe, kominkiem itp.

Dbałość o własne bezpieczeństwo

Kocioł elektryczny jest dobrym wyborem dla osób, które poza kosztami zwracają też uwagę na bezpieczeństwo. Jest to relatywnie prosta konstrukcja, w której nie za bardzo jest się co zepsuć. Decydując się na ogrzewanie domu prądem eliminujemy również konieczność wykonania instalacji wodnej C.O., co w oczywisty sposób eliminuje ryzyko poważnych i kosztownych w usunięciu awarii, zalania pomieszczeń etc.

Kompleksowy remont instalacji grzewczej w domu

Jeśli jesteś na etapie kapitalnego remontu i wymieniasz instalacje grzewcze w budynku, to dobrze policz, czy aby na pewno opłaca Ci się inwestować w rury, kocioł gazowy czy na paliwo stałe oraz całą armaturę hydrauliczną. Wydatki będą bardzo wysokie, czego nie można powiedzieć o instalacji do grzania prądem – jest ona wielokrotnie tańsza. Zastanów się więc, czy rozsądnie nie będzie odłożyć zaoszczędzone pieniądze np. na lokacie i sukcesywnie opłacać z nich rachunki za prąd. Powinno wystarczyć na wiele lat.

Na koniec jeszcze podpowiedź: kocioł elektryczny może być najlepszym wyborem dla osób zdecydowanych na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.