Kiedy warto zdecydować się na kotłownię olejową?

Mateusz Rąbalski
20.12.2021

Kotłownie olejowe cieszyły się w Polsce dużą popularnością na przełomie XX i XXI wieku. Powodem były niskie koszty zakupu paliwa. Wszystko jednak zmieniło się w momencie wprowadzenia akcyzy na olej opałowy, co natychmiast podważyło sens ekonomiczny ogrzewania domu kotłem olejowym. Mimo to nadal niektórzy inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie. Kiedy może mieć to sens? Sprawdź w naszym poradniku.

Gdy nie mamy dostępu do sieci gazowej

Olej opałowy jest alternatywą dla gazu ziemnego, a także płynnego (propanu). Choć jest droższy od obu tych paliw, to jednak w sytuacji, gdy nie możemy zastosować przyłącza gazowego inwestycja w kocioł olejowy może być uzasadniona. Warunek: musimy wiedzieć, że w przewidywalnej przyszłości nie jest planowane doprowadzenie gazociągu do granicy posesji.

Gdy zależy nam na komforcie

Dużą zaletą kotłowni olejowej jest jej bezobsługowość. Kocioł pracuje w pełni automatycznie, można zastosować również bojler na ciepłą wodę użytkową podgrzewaną energią z kotła. System działa bez żadnego nadzoru ze strony użytkownika, co niewątpliwie jest bardzo wygodne. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby – pisząc kolokwialnie – nie musieć nawet kiwnąć palcem przy kotle, to kotłownia olejowa może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Gdy wolimy jednorazowy wydatek

Kocioł olejowy jest zasilany olejem opałowym dowożonym przez cysternę i tankowanym do specjalnego zbiornika umieszczonego w kotłowni (najczęściej o pojemności około 1500-200 litrów). Co oczywiste taki zbiornik trzeba zatankować przed sezonem grzewczym, najlepiej latem, kiedy to ceny oleju opałowego są najniższe. Wiąże się to ze sporym wydatkiem, natomiast jest to koszt ponoszony jednorazowo. Nie musimy regularnie opłacać rachunków i ponosić kosztów administracyjnych, co z punktu widzenia wielu osób może być ważnym atutem kotłowni olejowej.

Wszystkie te argumenty powinny być wzięte pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu w kotłownię olejową. Nie możemy natomiast zapominać, że ten sposób ogrzewania domu jest relatywnie drogi, dlatego zalecamy zrobienie dokładnych wyliczeń w oparciu o charakterystykę energetyczną budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie