Jak utrzymać czystość w kotłowni węglowej?

Antoni Kwapisz
22.12.2021

Kotłownia węglowa jednoznacznie kojarzy się z… brudem. To jeden z głównych powodów, dla których właściciele kotłowni znajdujących się w przestrzeni mieszkalnej rezygnują z zakupu np. kotła na ekogroszek, nawet wysokiej klasy. Tymczasem istnieją sposoby na to, aby utrzymać czystość w kotłowni węglowej. Kilka skutecznych rozwiązań omawiamy w naszym poradniku.

Regularność to podstawa

Najważniejsza zasada brzmi: aby utrzymać czystość w kotłowni węglowej trzeba ją regularnie sprzątać i myć na mokro. Nie łudź się, że wystarczy raz na 1-2 tygodnie odkurzyć podłogę i przetrzeć kocioł. W praktyce chcąc zapewnić sobie naprawdę komfortowe i higieniczne warunki w kotłowni należy w niej sprzątać co 2-3 dni.

Sprzątanie kotłowni metodą od góry do dołu

W kotłowni węglowej brud najszybciej osiada pod sufitem, czyli na wszelkiego rodzaju instalacjach, armaturze hydraulicznej, bojlerze etc. Dlatego sprzątając kotłownię zawsze zaczynaj od góry. Jeśli poprzestaniesz na umyciu podłogi, to Twoja praca będzie niewiele warta, ponieważ pył z górnych obszarów kotłowni szybko osiądzie na posadzce.

Przyda się odpowiedni odkurzacz

Sprzątanie kotłowni węglowej można sobie ułatwić poprzez zainwestowanie w odkurzacz przystosowany do zasysania pyłu. Nie może to być zwykły odkurzacz domowy, ponieważ takie urządzenie szybko uległoby awarii. Poszukaj jakiejś ciekawej promocji na zakup odkurzacza budowlanego czy przynajmniej z separatorem popiołu, czyli taki, jakiego używa się do czyszczenia wkładów kominkowych.

Nie trzymaj opału w kotłowni

Źródłem największego brudu w kotłowni węglowej jest oczywiście sam węgiel. Nowoczesne kotły, zwłaszcza wyposażone w zasobnik, są już na tyle szczelne, że ich praca w minimalnym stopniu powoduje osiadanie pyłu na podłodze czy armaturze. Co innego opał składowany luzem lub nawet w workach.

Nie dość, że przepisy zabraniają trzymania opału w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia grzewczego, to jeszcze taka praktyka uniemożliwi Ci utrzymanie czystości w kotłowni. Opał składuj np. w drewnianej szopce i regularnie uzupełniaj ilość węgla w zasobniku, po każdej takiej operacji dokładnie myjąc kotłownię na mokro.

Nawet pomimo stosowania się do tych zasad trzeba sobie jasno powiedzieć, że kotłownia węglowa nie nadaje się do tego, aby zrobić z niej jednocześnie np. pralnię czy prasowalnię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie