Czy kocioł na pellet to rozwiązanie dla Twojego domu?

Antoni Kwapisz
19.02.2019

Niskie koszty ogrzewania oraz wysoki komfort eksploatacji – do niedawna takie połączenie gwarantował tylko kocioł gazowy, ewentualnie droga w zakupie pompa ciepła. Obecnie jednak bardzo dużym zainteresowaniem Polaków samodzielnie ogrzewających swoje domy cieszą się kotły na pellet. Jest to rozwiązanie obecne na rynku energetycznym od wielu lat. Bierzesz je pod uwagę? Najpierw sprawdź, czy kocioł na pellet to rzeczywiście dobra opcja dla Twojego domu.

Wielkość kotłowni

Sam kocioł na pellet nie zajmuje więcej miejsca niż kocioł węglowy. Problem może natomiast stanowić rozmiar zasobnika. Aby móc zagwarantować sobie wysoki  komfort eksploatacji i uniknąć uciążliwej obsługi kotła, musisz zainwestować w urządzenie z pojemnym zasobnikiem – wówczas jednorazowy zasyp powinien wystarczyć na około 7-14 dni nieprzerwanej pracy urządzenia.

Jeśli dysponujesz małą kotłownią lub co gorsza w ogóle jej nie masz, kocioł pelletowy może się okazać złym wyborem. Pomimo tego, że gwarantuje on znacznie niższy poziom zapylenia w pomieszczeniu (w porównaniu z kotłem węglowym), i tak wskazane jest, aby znajdował się w osobnym pomieszczeniu, odizolowanym od części mieszkalnej.

Miejsce na składowanie pelletu

Pellet jest paliwem sezonowym, co oznacza, że najbardziej opłaca się kupować go latem. Wówczas ceny z reguły są najniższe. Aby jednak zabezpieczyć sobie paliwo na cały sezon grzewczy, musisz zainwestować w jednorazowy zakup przynajmniej 2 ton pelletu (na dobrze zaizolowany dom o powierzchni około 120 m.kw.).

Tutaj pojawia się więc zasadniczy problem: gdzie składować taką ilość paliwa? Czy dysponujesz garażem lub pomieszczeniem gospodarczym, w którym możesz spokojnie przechowywać kilkadziesiąt worków pelletu? Pamiętaj przy tym, że pellet bardzo źle reaguje na podwyższoną wilgotność powietrza, a ponadto nie powinien być składowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł grzewczy.

Dostęp do paliwa

Polska jest jednym z największych producentów pelletu w Europie, co jednak wcale nie oznacza, że jest to paliwo bezproblemowo dostępne w każdym regionie naszego kraju. Zwłaszcza, jeśli mówimy tutaj o pellecie dobrej jakości. Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w kocioł pelletowy sprawdź więc, czy nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem dostawcy w swojej okolicy. Pamiętaj, że jeśli paliwo będzie dowożone z daleka, to jego sumaryczny koszt znacznie wzrośnie.

Jeśli udało Ci się rozwiązać wymienione dylematy i nie stanowią one dla Ciebie problemu, śmiało możesz postawić na ogrzewanie domu kotłem pelletowym. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla węgla, gwarantująca wysoki komfort obsługi i rozsądne koszty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie