Co zrobić z likwidowanym kotłem gazowym?

Mariusz Siwko
28.11.2023

Wyeksploatowany kocioł gazowy to odpad, którego oczywiście trzeba się pozbyć. Nie oznacza to natomiast, że warto go po prostu wywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mamy lepsze propozycje, którymi dzielimy się w naszym poradniku.

Wymontuj przydatne części

Jeśli masz dryg do majsterkowania, to zachęcamy do rozebrania starego kotła na części. Z pewnością w nim elementy, które mogą się jeszcze przydać, jak pompa obiegowa, wymiennik, palnik, elementy komina etc. Takie części możesz sprzedać lub zostawić na wypadek awarii nowego kotła – być może będą do niego pasować.

Spróbuj sprzedać kocioł

Zużyty kocioł gazowy nadal może mieć jakąś wartość. Szczególnie serwisanci urządzeń grzewczych szukają takich kotłów, jako „dawców części”. Niczym nie ryzykujesz wystawiając ogłoszenie o chęci sprzedaży kotła za symboliczną kwotę, a możesz za jednym zamachem pozbyć się problemu, jak i coś na nim zarobić.

Oddaj kocioł na złom

Nawet jeśli kocioł jest skrajnie wyeksploatowany i żadna z jego części nie ma żadnej wartości, to swoją cenę na pewno ma to, z czego urządzenie zostało wykonane – a więc głównie aluminium oraz stal nierdzewna. Zawieź kocioł na skup złomu i zapytaj, ile możesz za niego dostać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie