Awaria wymiennika w kotle gazowym: dlaczego w większości przypadków kończy się wymianą kotła?

Piotr Kowalczyk
29.03.2024

Wymiennik to kluczowy element kotła gazowego. Jeśli dojdzie do jego awarii, na przykład nieszczelności, to kocioł nie ma prawa dalej pracować – należy wezwać serwis do zdiagnozowania i ewentualnie usunięcia usterki. Niestety, w wielu przypadkach uszkodzenie wymiennika jest równoznaczne z wymianą kotła. Dlaczego? To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Awarie zdarzają się raczej w starszych kotłach

Wymiennik kotła gazowego nie jest specjalnie awaryjnym elementem. Jeśli kocioł był regularnie serwisowany, a woda w instalacji nie jest bardzo twarda, to teoretycznie wymiennik powinien wytrzymać cały okres eksploatacji urządzenia grzewczego.

Życie pokazuje jednak, że w 8-10 letnich kotłach gazowych awarie wymienników zdarzają się stosunkowo często. Mówimy tutaj natomiast o leciwych kotłach, których w takim przypadku zwyczajnie nie opłaca się naprawiać. Biorąc pod uwagę, że współczesne kotły gazowe wytrzymują przeciętnie 10-12 lat pracy, rozsądniej jest po prostu wymienić urządzenie na nowe.

Absurdalna cena wymiennika

Ostatecznie przeważa koszt nowego wymiennika, który – o ile dana część jest w ogóle dostępna – może wynieść nawet połowę ceny całego urządzenia. Widać zatem, że naprawa jest nieopłacalna, zwłaszcza uwzględniając wysokie ryzyko pojawienia się kolejnych awarii w, bądź co bądź, leciwym kotle gazowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie