Kominek to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. Wielu właścicieli kompletnie je bagatelizuje lub nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Bezwzględnie należy dbać o czystość i drożność przewodu kominowego, w którym regularnie zbiera się sadza. Taką czynność trzeba przeprowadzać minimum dwa razy do roku, ponieważ jest to kwestia bezpieczeństwa domowników. Czy komin można wyczyścić samemu? Tak i w tym poradniku podpowiadamy, jak to zrobić.
Do samodzielnego wyczyszczenia komina będziesz potrzebować szczotki drucianej, kilkunastu metrów linki stalowej oraz obciążnika, nazywanego też kulą kominiarską. Wszystko to kupisz w dobrze zaopatrzonym sklepie budowlanym lub instalacyjnym.
Po złożeniu zestawu (zrób to bardzo dokładnie, aby nie dopuścić do zerwania któregoś elementu w kominie) możesz wdrapać się na dach i zabrać się za czyszczenie. Szczotkę włóż do przewodu kominowego, a następnie systematycznie czyść wnętrze na różnych wysokościach.
Pamiętaj!
Przed rozpoczęciem czyszczenia zamknij wkład kominkowy i szyber. W przeciwnym razie sadza będzie się przedostawać do salonu.
Po skończonym czyszczeniu wróć do domu i usuń sadzę z wyczystki. Zrób to ręcznie, nie pomagaj sobie zwykłym odkurzaczem, bo tylko niepotrzebnie go zabrudzisz.
Cała procedura czyszczenia komina może się wydawać dość prosta, ale w rzeczywistości taka nie jest – szczególnie dla osób, które mają lęk wysokości lub są właścicielami domu z dachem o dużym kącie nachylenia. Jeśli nie chcesz ryzykować, to musisz wezwać kominiarza.
Fachowiec wyczyści komin w mgnieniu oka, a przy okazji sprawdzi drożność kanałów wentylacyjnych. Taka usługa kosztuje od 100 złotych wzwyż, cena jest uzależniona od wielkości komina, stopnia zabrudzenia oraz oczywiście od regionu kraju.
Nawet jeśli radzisz sobie z samodzielnym czyszczeniem komina, to i tak zalecamy, by minimum raz w roku wezwać kominiarza do inspekcji przewodu oraz wentylacji. Specjalista wystawi Ci certyfikat badania, co może uratować Ci skórę, gdyby – odpukać – doszło do pożaru spowodowanego zapaleniem się sadzy w kominie. Wówczas firma ubezpieczeniowa na pewno zażąda przedstawienia dowodu przeprowadzenia inspekcji.
Pamiętaj: regularne czyszczenie komina jest w Twoim interesie. Znacznie zmniejsza to ryzyko pożaru, a także uciążliwego cofania się dymu do pomieszczenia podczas palenia w kominku.