Masz kominek? Nie zapomnij o obowiązkowym czyszczeniu przewodu kominowego!

Marek Szydełko
24.05.2018

Kominek to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. Wielu właścicieli kompletnie je bagatelizuje lub nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Bezwzględnie należy dbać o czystość i drożność przewodu kominowego, w którym regularnie zbiera się sadza. Taką czynność trzeba przeprowadzać minimum dwa razy do roku, ponieważ jest to kwestia bezpieczeństwa domowników. Czy komin można wyczyścić samemu? Tak i w tym poradniku podpowiadamy, jak to zrobić.

Najpierw kup niezbędny sprzęt

Do samodzielnego wyczyszczenia komina będziesz potrzebować szczotki drucianej, kilkunastu metrów linki stalowej oraz obciążnika, nazywanego też kulą kominiarską. Wszystko to kupisz w dobrze zaopatrzonym sklepie budowlanym lub instalacyjnym.

Po złożeniu zestawu (zrób to bardzo dokładnie, aby nie dopuścić do zerwania któregoś elementu w kominie) możesz wdrapać się na dach i zabrać się za czyszczenie. Szczotkę włóż do przewodu kominowego, a następnie systematycznie czyść wnętrze na różnych wysokościach.

Pamiętaj!

Przed rozpoczęciem czyszczenia zamknij wkład kominkowy i szyber. W przeciwnym razie sadza będzie się przedostawać do salonu.

Po skończonym czyszczeniu wróć do domu i usuń sadzę z wyczystki. Zrób to ręcznie, nie pomagaj sobie zwykłym odkurzaczem, bo tylko niepotrzebnie go zabrudzisz.

Może jednak wezwać kominiarza?

Cała procedura czyszczenia komina może się wydawać dość prosta, ale w rzeczywistości taka nie jest – szczególnie dla osób, które mają lęk wysokości lub są właścicielami domu z dachem o dużym kącie nachylenia. Jeśli nie chcesz ryzykować, to musisz wezwać kominiarza.

Fachowiec wyczyści komin w mgnieniu oka, a przy okazji sprawdzi drożność kanałów wentylacyjnych. Taka usługa kosztuje od 100 złotych wzwyż, cena jest uzależniona od wielkości komina, stopnia zabrudzenia oraz oczywiście od regionu kraju.

Nawet jeśli radzisz sobie z samodzielnym czyszczeniem komina, to i tak zalecamy, by minimum raz w roku wezwać kominiarza do inspekcji przewodu oraz wentylacji. Specjalista wystawi Ci certyfikat badania, co może uratować Ci skórę, gdyby – odpukać – doszło do pożaru spowodowanego zapaleniem się sadzy w kominie. Wówczas firma ubezpieczeniowa na pewno zażąda przedstawienia dowodu przeprowadzenia inspekcji.

Pamiętaj: regularne czyszczenie komina jest w Twoim interesie. Znacznie zmniejsza to ryzyko pożaru, a także uciążliwego cofania się dymu do pomieszczenia podczas palenia w kominku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie