Kominek - rozprowadzanie ciepła za pomocą wody

Antoni Kwapisz
26.07.2015

Od dłuższego czasu instalowanie kominków cieszy się ogromną popularnością. Ofert na rynku nie brakuje, tak więc znalezienie kominka odpowiadającego naszym potrzebom nie jest trudne. Dla wielu podstawowym atutem przemawiającym za instalacją kominka jest ciepły i niepowtarzalny klimat jaki potrafi on stworzyć. Jednak to nie jedyny walor kominka. Właściciele nowo budowanych domów często mają dylemat dotyczący wyboru sposobu ogrzewania. Czy warto inwestować w kominek jako sposób ogrzewania? A może efektywniejsze okaże się połączenie różnych jego form?

Oczywistym jest, że kominek potrafi stworzyć wspaniały, przytulny nastrój, jednak funkcję grzewczą do niedawna spełniał tylko miejscowo. Dziś nie stanowi to już problemu, bowiem nowoczesne systemy kominkowe rozprowadzają ciepło za pomocą wody lub powietrza.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się kominek z płaszczem wodnym. Spaliny ogrzewają tu nie powietrze, ale wodę. Moc cieplna waha się między kilkunastoma a 40 kW. Z zewnątrz kominek ten nie różni się od wkładów tradycyjnych.. Przestrzeń pomiędzy płaszczem zewnętrznym a płaszczem wewnętrznym wypełnia 40 litrów wody. Woda krąży w płaszczu wkładu kominkowego. Dzięki temu możliwe jest podłączenie kominka do c. o. oraz innego źródła ciepła jednocześnie. Woda znajdująca się pomiędzy dwiema warstwami metalu nagrzewa się dzięki gorącym gazom spalinowym. To pozwala w pełni wykorzystać ciepło pochodzące ze spalania drewna. Płaszcz wodny może łączyć się z instalacją c. o. typu otwartego oraz zamkniętego (wtedy musi posiadać instalację odprowadzającą nadmiar ciepła). Zmiana w prawie zwalnia obecnie z wymogu rozdzielenia obiegów grzewczych. Podłączając kominek z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej obowiązuje jednak system odprowadzania nadmiaru ciepła. W tym celu stosuje się bufor ciepła. Dostaje się do niego cieplny nadmiar, spowodowany wzrostem temperatury wody. Alternatywną metodą jest zastosowanie wężownicy bezpieczeństwa, czyli dodatkowego wymiennika ciepła w płaszczu wodnym. W przypadku wzrostu temperatury zawór otwiera się, w wyniku czego zimna woda przepływa przez wymiennik i schładza tym samym kominek. Co jednak zrobić, jeśli następuje przerwa w dostawie prądu? Dodatkowym zabezpieczeniem może być UPS. Urządzenie to pozwala utrzymać pracę pompy obiegowej, która umożliwi wypalenie się paliwa w komorze spalania, nie dopuszczając do przegrzania kominka.

Do nowoczesnego kominka nie trzeba już co kilka godzin dokładać drewna. Na rynku ukazały się modele wyposażone w system podawania paliwa w postaci peletów. Obsługa ogranicza się wtedy do ich dostarczenia do zasobnika raz na 2 - 3 dni albo tylko na usunięciu popiołu. W urządzeniach takich stosuje się różnego rodzaju systemy sterujące lub zapewniające wolny płomień podobny do powstającego w tradycyjnych kominkach.

System rozprowadzający ciepło za pomocą powietrza omówiono w osobnym artykule: Kominek-rozprowadzanie-ciepla-za-pomoca-powietrza

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie