Kiedy NIE WARTO inwestować w domowy kominek?

Mariusz Siwko
25.06.2018

Kominek budzi w nas bardzo pozytywne skojarzenia. Nic dziwnego, że wiele osób budujących pierwszy dom nie wyobraża sobie, aby zabrakło w nim romantycznego paleniska. Trzeba sobie natomiast zdać sprawę, że z czysto praktycznego punktu widzenia taka inwestycja nie zawsze ma sens. Bywają sytuacje, w których po prostu nie warto wydawać sporych pieniędzy na budowę domowego kominka. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gdy budujesz dom pasywny

Dom pasywny i kominek? To słabe połączenie. Po pierwsze dlatego, że w takim budynku z reguły nie przewiduje się budowy komina spalinowego, a za wentylację odpowiada centrala rekuperacyjna (nie ma więc potrzeby budowania kominów wentylacyjnych). Po drugie: kominek zawsze będzie w jakimś stopniu generować straty energii, co wynika z jego konstrukcji. Ciepło może „uciekać” przez komin i doprowadzenie powietrza.

Ponadto dom pasywny generuje tak niskie koszty ogrzewania, że szukanie tańszych rozwiązań grzewczych nie ma po prostu sensu. Dla „klimatu” warto natomiast wybrać biokominek.

Gdy nie masz czasu na palenie w kominku

Nie oszukujmy się. Wydawanie wielu tysięcy złotych na coś, co będzie używane sporadycznie, jest nielogiczne. No chyba, że dysponujesz tak dużym budżetem, że dodatkowy wydatek nie zrobi na Tobie żadnego wrażenia. Jeśli jednak liczysz się z kosztami i na etapie budowy domu oglądasz każdą złotówkę z dwóch stron, to poważnie się zastanów, czy kominek jest tym, czego rzeczywiście potrzebujesz.

Gdy nie lubisz „robić za palacza”

Mnóstwo osób, które nigdy nie miały do czynienia z obsługą kominka, nie zdaje sobie sprawy, że de facto jest to urządzenie grzewcze na paliwo stałe. Co za tym idzie, jego eksploatacja wymaga pewnego wysiłku.

Trzeba kupić drewno, często samodzielnie je porąbać, znaleźć miejsce na jego składowanie, a później jeszcze regularnie dorzucać drwa, czyścić wkład, szybę etc. To wszystko powoduje, że posiadanie kominka, który ma stanowić podstawowe źródło ogrzewania, staje się dość uciążliwe. W takiej sytuacji rozsądnie będzie rozważyć, czy lepszym wyborem nie będzie kocioł gazowy lub pompa ciepła.

Gdy masz mały salon

Kominek, a szczególnie jego obudowa, zabierają mnóstwo miejsca. Warto wziąć to pod uwagę na etapie projektowania salonu. Zastanów się, czy aby na pewno masz dość przestrzeni, by po umieszczeniu w niej kominka salon nadal był funkcjonalny i komfortowy. Jest to szczególnie ważne, jeśli w domu będą mieszkać małe dzieci.

Kominek to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązki i spory koszt. Warto o tym wszystkim pomyśleć, by nie dopuścić do sytuacji, w której emocje wezmą górę nad zdrowym rozsądkiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie