Połączenie kolektorów słonecznych i fotowoltaiki: czy to ma sens?

Piotr Kowalczyk
10.09.2018

Wiele osób wciąż myli kolektory słoneczne z ogniwami fotowoltaicznymi. Z wyglądu są do siebie bardzo zbliżone, jednak spełniają zupełnie inną rolę. Kolektory odpowiadają za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, z kolei ogniwa fotowoltaiczne za produkcję energii elektrycznej do zasilania budynku. Powstaje więc pytanie: czy połączenie obu tych systemów ma sens?

Z technicznego punktu widzenia jest to możliwe

Oczywiście pod warunkiem, że na dachu budynku jest dostateczna ilość miejsca. Bardzo częstym błędem popełnianym przy próbie połączenia obu systemów jest zbyt gęste rozmieszczenie paneli i ogniw. W efekcie  jedne ograniczają dostęp światła słonecznego drugim i korzyści wynikające z użytkowania tych instalacji są znacznie mniejsze.

Prawidłowo zamontowane panele i ogniwa na pewno nie będą sobie przeszkadzać. Inwestor odczuje z tego tytułu konkretne oszczędności. Będzie mógł chociażby wybrać mniej wydajną elektrownię fotowoltaiczną, skoro do ogrzewania ciepłej wody i tak użyje energii generowanej przez kolektory (jednak tylko w sezonie wiosenno-letnim).

Znacznie wyższy koszt

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że łączenie obu instalacji jest mało opłacalne pod względem ekonomicznym. Nawet relatywnie prosty system kolektorów słonecznych kosztuje około 7-10 tysięcy złotych. Elektrownia fotowoltaiczna to z kolei wydatek rzędu minimum kilkunastu tysięcy złotych (w wariancie mocno oszczędnościowym).

Nawet biorąc pod uwagę fakt, że dzięki kolektorom inwestor nie będzie musiał się wspierać energią z sieci elektrycznej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, oszczędności z tego tytułu prawdopodobnie nigdy nie zrekompensują kosztu instalacji.

Do sprawy warto więc podejść zdroworozsądkowo i zdecydować się albo na kolektory słoneczne, albo na fotowoltaikę. Łączenie obu systemów jest zbytnią ekstrawagancją – choć oczywiście jeśli inwestor dysponuje dużym budżetem i nie ma lepszego pomysłu na jego spożytkowanie, dobra firma instalacyjna spełni jego życzenie.

Co wybrać?

Jeśli inwestor stoi przed dylematem i zastanawia się, czy lepiej postawić na kolektory słoneczne czy elektrownię fotowoltaiczną, a budżet ma drugorzędne znaczenie, zawsze rozsądniejszym wyborem będzie fotowoltaika. Z prostego powodu. Koszty ogrzewania ciepłej wody są o wiele niższe niż korzystania z energii elektrycznej.

Ponadto energia generowana przez ogniwa fotowoltaiczne może być z powodzeniem wykorzystana do zasilania grzałki elektrycznej czy pompy ciepła do CWU, w dodatku przez cały rok i niezależnie od pogody. Kolektory nie zapewniają takiego komfortu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie