Kolektory słoneczne w domu ogrzewanym kotłem na ekogroszek – czy to ma sens? 5 argumentów na TAK

Mateusz Rąbalski
16.05.2017

Kotły na ekogroszek wciąż cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością, na co największy wpływ ma oczywiście względnie niska cena paliwa przekładająca się na rozsądne koszty ogrzewania. Mimo to wielu właścicieli takich instalacji szuka dodatkowych oszczędności i rozważa zakup kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Czy takie połączenie ma sens? Jak najbardziej! Poznaj 5 najważniejszych argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem.

  1. Znacznie wyższy komfort życia – obsługa kotła na ekogroszek nie jest może szczególnie uciążliwa, ale nie da się tego w żaden sposób porównać do wygody, jaką daje automatyczne podgrzewanie wody przez instalację solarną. Użytkownik na co najmniej kilka miesięcy może zapomnieć o konieczności uzupełniania zasobnika kotła.
  2. Obniżenie kosztów eksploatacji kotłowni – ekogroszek jest tani, ale energia słoneczna jest za darmo – to istotna różnica. Korzystanie z instalacji solarnej pozwala zaoszczędzić w ciągu roku nawet kilkaset kilogramów węgla, co przekłada się na kilka dodatkowych setek w portfelu. Mieć a nie mieć, prawda?
  3. Zwiększenie użyteczności kotłowni – w sezonie grzewczym kotłownia na ekogroszek jest raczej wyłączona z funkcjonowania i mało kto wykorzystuje ją do innych celów. Dzięki instalacji solarnej kotłownia w sezonie wiosenno-letnim może być wygodną pralnią, suszarnią czy składzikiem. Podgrzewanie wody nie będzie się bowiem wiązać z zapyleniem i pozwoli zrezygnować z konieczności regularnego czyszczenia kotła.
  4. Dłuższa eksploatacja kotła – kotły na ekogroszek mają ograniczoną żywotność, dlatego każdy dodatkowy miesiąc wyłączenia urządzenia z eksploatacji działa na korzyść właściciela. Kocioł będzie po prostu mniej wyeksploatowany dzięki przestojowi sezonowemu.
  5. Ekologia – nie dla każdego ma to znaczenie, jednak wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że dbanie o środowisko naturalne jest w naszym wspólnym interesie. Zrezygnowanie ze spalania węgla przez kilka miesięcy w roku jest małą cegiełką dołożoną do procesu ograniczania emisji szkodliwych spalin do atmosfery, a tym samym zmniejszenia tak uciążliwego dla milionów Polaków smogu.

Z technologicznego punktu widzenia połączenie instalacji solarnej z kotłem na ekogroszek jest jak najbardziej możliwe, a wręcz bezproblemowe. Jeśli więc właściciela na to stać, warto rozważyć zdecydowanie się na taką inwestycję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie