Kiedy NIE WARTO inwestować w kolektory słoneczne?

Krzysztof Jagielski
13.08.2019

Kolektory słoneczne, nagminnie mylone z panelami fotowoltaicznymi, szczyt popularności mają już raczej za sobą. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na taką inwestycję, co jest spowodowane chociażby trudnym do oszacowania okresem zwrotu. Kolektory słoneczne, pomimo oczywistych zalet, nie są rozwiązaniem dla każdego i w konkretnych sytuacjach wręcz nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Gdy planujesz zainwestować w fotowoltaikę

Od dawna chodzi Ci po głowie pomysł wykonania instalacji fotowoltaicznej? To świetne rozwiązanie, które jednak praktycznie podważa sens jednoczesnego montowania kolektorów słonecznych. Zyski, o ile w ogóle się pojawią, będą symboliczne, przez co taka inwestycja praktycznie nigdy się nie zwróci.

Nie zapominaj również, że panele fotowoltaiczne muszą zostać zainstalowane na dachu w taki sposób, aby występował największy uzysk energetyczny (ekspozycja południowa). Tego samego wymagają kolektory słoneczne. Oba systemy wchodziłyby więc sobie w drogę.

Gdy korzystasz z bardzo taniego źródła ogrzewania

Nie musi to być wcale kocioł węglowy, ale chociażby zasilany pelletem czy nawet pompa ciepła. W takiej sytuacji oszczędności z tytułu użytkowania kolektorów słonecznych będą bardzo niskie, a inwestycja będzie się zwracać latami. Kolektory mają jak najbardziej sens w sytuacji, gdy podgrzanie wody użytkowej słono Cię kosztuje. W przeciwnym razie byłaby to tylko sztuka dla sztuki (i jeszcze ewentualnie ukłon w stronę potrzeb środowiska).

Gdy zużywasz mało CWU

Sens montażu kolektorów słonecznych jest ściśle uzależniony od bieżących wydatków na podgrzanie wody użytkowej. Jeśli mieszkasz sam lub Twoja rodzina jest pod tym względem bardzo oszczędna, to perspektywa zwrotu z inwestycji może być odległa. Tymczasem na rynku nie ma kolektorów, które gwarantowałyby bezawaryjną pracę przez np. 20 lat. Może się zatem okazać, że zwrot nastąpi akurat w momencie, gdy instalacja będzie wymagała kosztownej modernizacji.

Gdy planujesz sprzedać dom

To najbardziej oczywisty powód, dla którego nie warto inwestować w kolektory słoneczne. Co prawda taka instalacja może w jakimś stopniu wpłynąć na wartość nieruchomości, ale nie jest to nic pewnego. Działa tutaj dokładnie taka sama zasada, jak w przypadku samochodu.  Żaden rozsądnie myślący właściciel nie montuje w aucie instalacji gazowej krótko przed sprzedażą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie