W 2022 roku zauważalnie wzrosło zużycie gazu płynnego LPG. Jest to efekt głównie bardzo wysokich cen gazu ziemnego i obaw o jego dostępność w obliczu sankcji nałożonych na Rosję – głównego dostawcy błękitnego paliwa do Europy.
Z danych zebranych przez Polską Organizację Gazu Płynnego wynika, że w całym 2022 roku w Polsce zużyto blisko 2,5 miliona ton LPG, co oznacza wzrost rok do roku o 2,5 proc. Aż 80 proc. tego gazu pochodziło z importu, a głównym dostawcą pozostaje Rosja.
Rosyjski LPG nie został objęty ani krajowymi, ani unijnymi sankcjami, dzięki czemu może swobodnie trafiać do naszego kraju – korzystają z tego importerzy, ale też końcowi użytkownicy (kierowcy, gospodarstwa domowe i rolne), dla których gaz płynny z Rosji jest po prostu znacznie tańszy niż np. szwedzki.
Blisko co druga tona LPG sprowadzonego do Polski w 2022 roku pochodziła właśnie z Rosji. Jednocześnie jest to spadek o około 10 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Około 30 proc. gazu płynnego importowaliśmy ze Szwecji. Innymi głównymi dostawcami byli Kazachstan, Litwa, USA i Holandia.