Polska nie importuje już gazu z Rosji

Piotr Kowalczyk
18.04.2023

Rosyjski gaz ziemny, od którego byliśmy uzależnieni przez dekady, nie płynie już do Polski. Tak wynika z analizy przygotowanej przez Polski Instytut Ekonomiczny, który ocenia, że nasz kraj importuje błękitne paliwo niemal wyłącznie za pośrednictwem Baltic Pipe i w formie skroplonej LNG.

Uniezależnienie się od Rosji stało się faktem

Polska przez wiele lat była skazana na kupowanie gazu ziemnego z Rosji. To się powoli zmieniało, natomiast całkowity odwrót od surowca z tego kraju jest konsekwencją rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jak ocenia PIE, w pierwszym kwartale 2023 roku nie importowano do Polski ani metra sześciennego gazu z Rosji.

Zastąpiliśmy go – w 85 procentach – gazem tłoczonym nowym rurociągiem Baltic Pipe (surowiec norweski) oraz gazem LNG, który płynie do nas m.in. z USA czy z Kataru. PIE szacuje, że gdyby nie dywersyfikacja, to bylibyśmy zmuszeni ograniczyć zużycie gazu nawet o ponad 40 procent, a to byłoby zabójcze dla naszej gospodarki.

Dodajmy natomiast, że do Polski wciąż sprowadza się rosyjski gaz LPG, którego import nie został zablokowany ani na poziomie krajowym, ani unijnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.