Nowa kotłownia gazowa w Przasnyszu. Wyprodukuje ciepło i energię elektryczną

Marek Szydełko
30.01.2023

Pod koniec 2022 roku oficjalnie oddano do użytku nową kotłownię gazową, która zapewni ciepło i prąd dla mieszkańców Przasnysza. To nowoczesna instalacja należąca do spółki Veolia Północ, która stanowi kolejny krok w kierunku całkowitej dekarbonizacji zaplecza technologicznego Grupy Veolia Term.

Nowoczesne i ekologiczne źródło energii

Nowa kotłownia gazowa składa się z trzech kotłów o łącznej mocy 8,4 MW. Budowa trwała 19 miesięcy. Warto podkreślić, że jest to instalacja pracująca w systemie kogeneracji. Oznacza to, że kotły będą produkować nie tylko ciepło, ale również energię elektryczną, co pozwoli ograniczyć zużycie paliwa i tym samym obniżyć koszty funkcjonowania instalacji.

Grupa Veolia Term ma plan, aby do 2030 roku nie korzystać już z żadnych instalacji energetycznych zasilanych węglem. Priorytetem jest przechodzenie na gaz, ale także rozwój OZE. Dlatego równoległe ruszyły prace związane z budową instalacji fotowoltaicznej na potrzeby elektrociepłowni w Przasnyszu, które łączna moc to 14,56 kWp, a całkowity wolumen produkcji energii wyniesie 13,8 MW energii elektrycznej rocznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie