Mamy nowe krajowe złoże gazu

Piotr Kowalczyk
23.08.2022

Nie każdy wie, że krajowe wydobycie gazu ma istotny udział w całkowitym bilansie zużycia tego paliwa. Ten udział może być jeszcze większy po uruchomieniu nowego złoża gazu, które zostało odkryte w okolicach Poznania. To jedno z największych krajowych złóż, dające sporą nadzieję na wzrost poziomu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Co wiemy o odkrytym złożu?

Złoże gazu odkryte dzięki pracom poszukiwawczym prowadzonym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, znajduje się w miejscowości Sierosław w środkowej Wielkopolsce. Eksperci oszacowali jego zasoby na około 650 milionów metrów sześciennych gazu zaazotowanego.

Co ważne, odkryty gaz ma wysoką zawartość metanu, sięgającą około 80 procent, dzięki czemu może być wykorzystywany w instalacjach PGNiG na potrzeby gospodarstw domowych czy przemysłu.

Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy eksploatacja złoża. Póki co PGNiG informuje, że z pewnością wykorzysta otwór poszukiwawczy Sierosław-2H o głębokości 3640 metrów, z którego można pozyskiwać około 40 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Spółka PGNiG deklaruje również, że będzie również kontynuować prace poszukiwawcze w tym regionie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie