Gminy i miasta z województwa śląskiego będą wspólnie kupować gaz

Piotr Kowalczyk
21.06.2019

Grupowe zakupy energii nie są w Polsce żadną nowością. Jednak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza przetrzeć szlak na rynku gazowym. Organizacja zrzesza 41 gmin i miast z województwa śląskiego, które postanowiły, że będą wspólnie kupować gaz. Dokładnie tak, jak robią to w przypadku energii elektrycznej.

Największa grupa zakupowa gazu w Polsce

Projekt GZM jest o tyle przełomowy, że do tej pory nikt nie zdecydował się na grupowe zakupy gazu na taką skalę. Celem jest oczywiście wynegocjowanie znacznie korzystniejszych stawek za błękitne paliwo. W tym celu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpisze przetarg, do którego mogą przystąpić sprzedawcy gazu. Wygra ten, który zaoferuje najlepsze warunki finansowe. Przetarg ma zostać ogłoszony w trzecim kwartale 2019 roku.

W grupie zakupowej udział na pewno wezmą takie miasta, jak Będzin, Chorzów, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Tychy, Sosnowiec oraz Zabrze. Mają one już doświadczenie we wspólnym kupowaniu energii elektrycznej i chcą je wykorzystać przy okazji grupowego negocjowania stawek za gaz, który będzie następnie wykorzystywany do zasilania gminnych placówek i instytucji.

Powodzenie tego projektu wcale jednak nie jest pewne

Świadczy o tym przykład z 2018 roku, kiedy ta sama grupa zakupowa (licząca wówczas 88 podmiotów), planowała zakup energii elektrycznej na lata 2019-2020. Chodziło o blisko 1 terawatogodzinę energii. Przetarg musiał jednak zostać unieważniony, ponieważ żadna z ofert nie spełniania kryterium cenowego – najtańsza była aż o 20% wyższa. W efekcie postępowanie trzeba było rozbić na dwa osobne i ostatecznie udało się wybrać dostawcę energii tylko na 2019 rok.

Czy podobne trudności pojawią się w przypadku zakupu gazu? Trudno to w tej chwili ocenić. Zagrożenie z pewnością jest mniejsze, ponieważ ceny gazu ziemnego są o wiele stabilniejsze niż energii elektrycznej (to efekt rozregulowania polskiego rynku energetycznego ustawą „zamrażającą” ceny).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie