Gazprom ma potężne problemy przez embargo na zakup rosyjskiego gazu

Marek Szydełko
25.09.2023

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę działają różnie, jednak w tym przypadku możemy mówić o silnym ciosie w rosyjską gospodarkę. Jedna z kluczowych dla Kremla spółek, Gazprom, ma coraz większe problemy z utrzymaniem się na powierzchni. Biznes stał się skrajnie nierentowny.

Gigantyczne straty

Spółka Gazprom opublikowała raport finansowy za pierwsze półrocze 2023 r., z którego wyłania się ponury dla rosyjskiej gospodarki obraz. Europa, która przestała kupować gaz z Rosji, mocno nadszarpnęła intratnym dotąd biznesem Gazpromu.

Jak pisze dziennik Kommiersant, w pierwszym półroczu spółka zanotowała stratę w wysokości blisko 11 miliardów zł. Jest to pokłosie gwałtownego spadku przychodów Gazpromu aż o 65% w stosunku do 2022 roku. Tylko z tytułu sprzedaży gazu spółka straciła ponad 73 miliardy zł przychodu.

Jedynym dochodowym biznesem Gazpromu pozostaje sprzedaż produktów naftowych, za co odpowiada spółka-córka Gazprom Nieft. W pierwszym półroczu 2023 r. udało jej się wypracować około 13 miliardów zł zysku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie