Gazprom już przewiduje, ile gazu dostarczy za pośrednictwem Nord Stream 2

Marek Szydełko
20.09.2021

Na dniach powinien zostać oficjalnie oddany do użytku nowy gazociąg Nord Stream 2. Inwestycja, która podzieliła europejskich sojuszników oraz spowodowała napięcia na linii Europa-USA zmierza do zakończenia. Gazprom zakłada, że już w 2021 roku przez Nord Stream 2 do Europy Zachodniej popłynie około 5,6 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego.

Start w październiku?

Najnowsze prognozy mówią, że Nord Stream 2 może zostać uruchomiony właśnie w październiku, po wielu latach budowy, politycznych sporów oraz wzajemnego nakładania różnego rodzaju sankcji. Inwestycji ostatecznie nie udało się zatrzymać i wiadomo już, że gaz z Rosji do Europy Zachodniej będzie płynąć z pominięciem Polski oraz przede wszystkim Ukrainy. Warto podkreślić, że w październiku ma zostać uruchomiona dopiero pierwsza nitka gazociągu, która pozwoli na przesyłanie nawet 78 milionów metrów sześciennych gazu na dobę.

Docelowo dwunitkowy gazociąg ma transportować z Rosji do Europy Zachodniej 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Przypomnijmy, że przeciwko budowie ostro protestują Polska, Ukraina, kraje bałtyckie, a sprzeciwiają się jej także Stany Zjednoczone.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie