Dalsze spadki zużycia gazu na świecie

Antoni Kwapisz
30.11.2020

Rok 2020 będzie jednym z najgorszych w historii dla wielu branż, w tym wydobywczej. Mocno po kieszeni dostaną spółki gazowe, które cierpią nie tylko z powodu pandemii, ale także sukcesywnie spadającego zużycia tego surowca. W tym roku znów zanotujemy zmniejszenie konsumpcji gazu na świecie.

Od 4 do 5 procent spadku zużycia gazu

Takie szacunki przedstawia raport przygotowany przez rosyjską Narodową Agencję Ratingową. Nieprzypadkowo to ona zajęła się tą analizą. Spadek zużycia gazu na świecie szczególnie dotkliwie uderza w rosyjską gospodarkę oraz interesy największego światowego producenta, czyli Gazpromu.

Ta sama agencja przewiduje, że w całym 2020 roku Gazprom zaliczy aż 16-procentowy spadek eksportu błękitnego paliwa, co będzie potężnym ciosem dla finansów korporacji oraz całej rosyjskiej gospodarki.

Nieco bardziej optymistyczne dla producentów gazu prognozy przedstawia Międzynarodowa Agencja Energii. Z jej szacunków wynika, że zużycie błękitnego paliwa na świecie skurczy się w 2020 roku o 3,3 procent.

Nieciekawa sytuacja na rynku gazu już teraz trzęsie Gazpromem w posadach. Rosyjski gigant w pierwszym półroczu 2020 roku zanotował spadek przychodów na poziomie 29 procent. Jeszcze bardziej szokuje wynik finansowy netto – firma zarobiła aż 19-krotnie mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019.

Globalny spadek zużycia gazu nie jest jedyną przyczyną problemów spółek gazowych. Nakładają się na to również zawirowania cenowe (szczególnie w okresie wakacyjnym) oraz pogorszenie kondycji przemysłu w wyniku wprowadzanych przez kolejne kraje obostrzeń w związku z pandemią COVID-19.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie