Czy w Polsce może zabraknąć LPG?

Jerzy Biernacki
06.03.2023

LPG to trzecie najpopularniejsze paliwo samochodowe w naszym kraju. Szacuje się, że korzysta z niego nawet około trzech milionów kierowców. Autogaz jest znacznie tańszy od benzyny czy diesla, natomiast Polska jest silnie uzależniona od dostaw tego paliwa z kierunku rosyjskiego. Czy w kontekście embarga na ropę i produkty ropopochodne z Rosji należy się obawiać, że w Polsce może zabraknąć LPG?

Eksperci rynku paliwowego uspokajają

Prawdą jest, że około połowa LPG trafiającego do Polski pochodzi z kierunku rosyjskiego. Póki co nie ma jednak mowy o wprowadzeniu embargo na to paliwo. Gaz płynny z Rosji płynie i nadal będzie płynąć do naszego kraju, również z pośrednictwem np. Białorusi czy Kazachstanu. Na razie nie ma żadnych planów zastopowania importu LPG ze Wschodu.

Gdyby jednak do tego doszło, to importerzy i sprzedawcy LPG uspokajają, że są w stanie łatwo zastąpić rosyjski gaz płynny np. norweskim czy pochodzącym z innych zakątków świata. To oznaczałoby podwyżki, ale nie niedobory gazu, co jest najważniejszą kwestią dla kierowców czy właścicieli domów ogrzewanych gazem płynnym.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie