Autogaz najdroższy w historii notowań

Marek Szydełko
13.10.2021

Tania jazda na LPG to już przeszłość? Na ten moment trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, natomiast na pewno żadnemu posiadaczowi auta zasilanego autogazem nie jest w ostatnich tygodniach do śmiechu. Ceny tego paliwa biją kolejne rekordy i dziś na stacjach w Polsce trzeba za nie płacić już ponad 3 złote za litr – to najwyższa wartość w historii notowań LPG.

Co napędza szaleństwo cenowe?

Autogaz jest zdecydowanie najszybciej drożejącym paliwem stosowanym do zasilania samochodów. Tygodniowe wzrosty potrafią sięgać nawet kilkunastu groszy na litrze. Głównym powodem wcale nie jest droga ropa naftowa, ale polityka Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że kraje Wspólnoty nałożyły dotkliwe sankcje gospodarcze na reżim Aleksandra Łukaszenki, w tym m.in. zakazały importu gazu płynnego z terytorium tego kraju. Tymczasem białoruski korytarz jest jednym z najważniejszych dla polskich importerów. Gazu LPG po prostu brakuje.

Sytuację postanowiła wykorzystać Rosja, która gwałtownie podniosła cło eksportowe na to paliwo z niecałych 10 do aż blisko 70 dolarów za tonę. Wszystko to spowodowało znaczne podwyżki cen na stacjach, do których – przynajmniej na razie – polscy kierowcy muszą się przyzwyczaić. Zwłaszcza, że idzie zima, czy okres, kiedy ceny LPG zawsze naturalnie zwyżkują.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie