Zły wynik audytu energetycznego w przedsiębiorstwie: co teraz?

Antoni Kwapisz
14.01.2019

Duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do okresowego zlecania audytu energetycznego. Ma on wykazać, jak duże jest zapotrzebowanie na energię w danym zakładzie, a także rekomendować kierunek zmian mających ograniczyć jej zużycie. Audyt energetyczny i efektywności energetycznej niejednokrotnie odsłania fatalny stan instalacji grzewczych, elektrycznych czy izolacji w budynku. Co należy zrobić w momencie, gdy wynik audytu jest miażdżący dla przedsiębiorstwa?

Po pierwsze: nie bagatelizować

Jeśli wynik audytu energetycznego, uzupełnionego także audytem efektywności energetycznej, jest jednoznacznie zły, przedsiębiorstwo musi zareagować. Choć w wielu zakładach panuje przekonanie, że to tylko kolejny papier, który niczemu nie służy, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Koszty energii są tak wysokie, że firma, która nie robi nic, aby je obniżyć, najzwyczajniej w świecie działa na swoją niekorzyść.

Warto także wiedzieć, ze raport z audytu energetycznego może podlegać kontroli Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli więc okaże się, że przedsiębiorstwo zbagatelizowało zalecenia, mogą zostać wobec niego wyciągnięte konsekwencje.

Po drugie: zastosować do zaleceń

Te zalecenia mogą być różne – wszystko zależy tutaj od tego, co zostało objęte audytem. Jeśli specjaliści badali sprawność i efektywność urządzeń grzewczych, po czym okazało się, że wymagają one pilnej modernizacji lub wymiany, firma musi na to zareagować.

Zalecenia mogą objąć także kwestię:

  • Modernizacji sieci energetycznej w budynku
  • Termomodernizacji obiektu
  • Wymiany urządzenia grzewczego lub produkującego energię na potrzeby procesu technologicznego

Zalecenia oczywiście należy omówić z ich autorem, który z pewnością podpowie, które sekcje wymagają najpilniejszej interwencji ze strony przedsiębiorcy.

Po trzecie: zainwestować w to, by kolejny audyt wypadł o niebo lepiej

To się po prostu opłaci. Zgodnie z zaleceniami audytora należy stopniowo inwestować w modernizację chociażby instalacji grzewczych czy termomodernizację budynku. W dobrze wykonanej analizie powinna się pojawić prognoza zysków, jakie osiągnie przedsiębiorstwo po przeprowadzeniu tych prac. Pamiętajmy, że chodzi tutaj nie tylko o kwestie finansowe, ale także bezpieczeństwo i komfort pracowników.

Po wykonaniu zleceń warto oczywiście przeprowadzić ponowny audyt, który pozwoli ocenić, czy wdrożone zmiany przyniosły oczekiwany skutek. Należy przy tym mieć świadomość, że pozytywne efekty w postaci zwrotu z inwestycji nastąpią w dłuższej perspektywie czasowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie