Zarządzanie w nowoczesnym przedsiębiorstwie

Prowadzenie firmy to często skomplikowane zadanie. Pomocą w ogarnięciu wszystkich obszarów działania są certyfikowane systemy zarządzania. Są one oparte na normach tworzonych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

W tym artykule przedstawię kilka uniwersalnych norm, których wdrożenie pomoże w zarządzaniu organizacją niezależnie od jej wielkości, lokalizacji oraz branży. Warto wiedzieć, że systemy te można wdrożyć razem jako Zintegrowany System Zarządzania.

System Zarządzania Jakością

Jest to system, który poprzez poprawę jakości działania firmy pozwala na jej optymalizację w różnych obszarach. Wprowadzenie ISO 9001 ułatwia zarządzanie całą organizacją. Ta norma pomaga też w poprawie wyników ekonomicznych organizacji, podniesieniu zaufania klientów i kontrahentów oraz prestiżu firmy.

System Zarządzania Środowiskowego

Ten system ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu firmy na środowisko naturalne. Zasady ISO 14001 pomagają w oszczędzaniu wody oraz energii, a co za tym idzie obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Wytyczne tej normy dotyczą także minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów. Wprowadzenie tego systemu to także świetne działanie wizerunkowe, ponieważ w ten sposób organizacja pokazuje, że dba o środowisko oraz lokalną społeczność.

System Zarządzania Energią

ISO 50001 to system powiązany z ISO 14001. Ta norma skupia się jednak głównie na zarządzaniu energią. Wprowadzenie ISO 50001 pomaga w określeniu realnego zapotrzebowania na energię w chwili obecnej oraz w przyszłości. Dzięki temu można efektywnie zarządzać i zidentyfikować obszary, w których można energię zaoszczędzić. System Zarządzania Energią sprzyja także zwiększeniu wykorzystania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Aby dowiedzieć się więcej o normie ISO 50001 warto zajrzeć tutaj: (https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/energia/warsztaty-zarzadzania-energia-iso-50001/)

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.