Zabrze ma nowy pomysł na zachęcenie mieszkańców do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła

Piotr Kowalczyk
16.04.2020

Wiele polskich samorządów uruchomiło już programy, w ramach których mieszkańcom oferuje się częściowy zwrot kosztów zakupu ekologicznego źródła ciepła w miejsce dotychczasowego „kopciucha”. Na takie wsparcie mogą jednak liczyć wyłącznie posiadacze mieszkań i lokali własnościowych. Co z lokatorami mieszkań komunalnych? Im z pomocą postanowiły przyjść władze Zabrza, gdzie ruszył bardzo interesujący program.

Koszt wymiany źródła ciepła będzie można odliczyć od czynszu

Takie rozwiązanie wprowadzone przez władze Zabrza jest pionierskim w skali całego kraju. Program polega na tym, że każdy lokator mieszkania komunalnego, który zdecyduje się na zainwestowanie w modernizację swojego źródła ogrzewania, będzie mógł odliczyć sobie część kosztów od czynszu.

Refundacja obejmuje wybrane źródła ciepła, a jej łączna wysokość jest uzależniona do tego, na jaki rodzaj ogrzewania zdecyduje się lokator. I tak:

  • Piec akumulacyjny – łącznie można będzie odliczyć do 8000 złotych
  • Ogrzewanie gazowe – do odliczenia również będzie 8000 złotych
  • Nowoczesny piec na paliwo stałe, spełniający przepisy uchwały antysmogowej – odliczenie wyniesie do 4000 złotych
  • Ogrzewanie elektryczne – tutaj także będzie można odliczyć od czynszu do 4000 złotych

Od czynszu można odliczyć tzw. wydatki kwalifikacyjne. Zaliczają się do nich: wykonanie dokumentacji projektowej, zakup i montaż instalacji grzewcze oraz ewentualna przebudowa przewodu kominowego. Tylko w 2019 roku z takiej możliwości skorzystało około 160 lokatorów mieszkań komunalnych w Zabrzu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie