Za dużo energii z OZE. Sytuacja zaczyna się powtarzać i to nie jest dobra informacja dla właścicieli fotowoltaiki

Mateusz Rąbalski
31.05.2023

Domowa instalacja fotowoltaiczna jest najlepszym sposobem na uchronienie się przed wysokimi cenami prądu. Okazuje się jednak, że wielu właścicieli ma problem z regularnym odłączaniem ich instalacji od sieci. Dzieje się tak w momencie nadmiernego wzrostu napięcia spowodowanego dużą produkcją energii ze słońca. Problem narasta w całym kraju.

PSE znów ostrzegły o nadwyżce podaży energii z OZE

30 kwietnia między 11 a 16 odnotowano kolejny w ostatnich tygodniach przypadek, kiedy to polskie sieci energetyczne nie były w stanie przyjąć całej produkcji energii z OZE, w tym z instalacji fotowoltaicznych. Przekroczenie zapotrzebowania na energię (w tym przypadku o około 2,3 GW) stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci, stąd odgórne decyzje o zdalnym odłączaniu części instalacji, na czym tracą ich właściciele.

W skali całego kraju takie sytuacje nie są jeszcze normą, natomiast lokalnie coraz więcej posiadaczy mikroinstalacji PV skarży się na regularne odłączanie od sieci, szczególnie w godzinach południowych. Jest to ewidentna strata, ponieważ właściciel nie ma możliwości sprzedaży nadwyżek energii lub odliczenia ich od swojego zużycia (w tzw. starym prosumencie).

Problem będzie narastać, ponieważ w Polsce wciąż przybywa instalacji OZE, w szczególności PV, natomiast w ślad za tym nie nadążają inwestycje w sieć energetyczną. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie