Wniosek o dotację z programu „Mój prąd” złożysz tylko online

Maciej Piwowski
07.07.2020

Od 31 marca 2020 roku osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji w ramach programu „Mój prąd” mogą złożyć wniosek wyłącznie w formie elektronicznej. To bardzo ważna, ale też oczekiwana zmiana, której wprowadzenie prawdopodobnie przyspieszyła pandemia koronawirusa. Przejście na obsługę wniosków w formie elektronicznej powinno również przyspieszyć całą procedurę i zminimalizować ryzyko popełnienia błędu w formularzu, co do tej pory było wręcz nagminne.

Łatwiej i szybciej

Elektroniczny wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Mój prąd” można złożyć na platformie gov.pl. Aby było to jednak możliwe, trzeba mieć profil zaufany. Można go założyć chociażby przez swoją bankowość elektroniczną. Profil zaufany mają również posiadacze tzw. e-dowodów osobistych. Warto podkreślić, że osoby, które wypełniły już wniosek papierowy, nie będą mogły go złożyć od 31 marca 2020 roku i chcąc uzyskać dotację muszą przejść na wersję online.

Taka decyzja jest zupełnie zrozumiała, zwłaszcza w tak trudnych dla całego świata czasach, kiedy staramy się ograniczać osobiste kontakty. Złożenie wniosku w formie elektronicznej jest też o wiele szybsze i wygodniejsze, bo można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Przypomnijmy, że właśnie trwa II nabór do programu „Mój prąd”, który potrwa do 18 grudnia 2020 roku. Na ten moment (końcówka marca 2020) wnioski złożyło już około 21 tysięcy osób, z czego większość wybrała format papierowy. Z tego urzędnicy zdążyli ocenić 5 tysięcy wniosków, a 4000 z nich zweryfikować pozytywnie – oznacza to, że ci wnioskodawcy otrzymają dotację do 5000 złotych (bezzwrotną).

Dodajmy także, że „Mój prąd” to największy w Europie rządowy program wspierania indywidualnej energetyki słonecznej. W jego ramach można otrzymać dotację, a w zasadzie częściowy zwrot kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.