Stawki opłaty mocowej w górę

Krzysztof Jagielski
04.11.2021

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki opłaty mocowej, które będą obowiązywać od 2022 roku. Podwyżka jest wyraźna, co przełoży się zwłaszcza na rachunki za prąd tych gospodarstw domowych, które np. korzystają z energii elektrycznej do ogrzewania.

Ile zapłacimy w 2022 roku?

Nowe stawki wynoszą odpowiednio:

  • 2,37 zł miesięcznie – dla gospodarstw domowych, które zużywają poniżej 0,5 MWh energii rocznie.
  • 5,68 zł miesięcznie – w przypadku zużycia od 0,5 do 1,2 MWh energii rocznie.
  • 9,46 zł miesięcznie – dla tych gospodarstw, które zużywają od 1,2 do 2,8 MWh prądu.
  • 13,25 zł miesięcznie – z tak wysoką opłatą muszą się liczyć gospodarstwa zużywające największe ilości energii, powyżej 2,8 MWh rocznie.

Co ważne, w 2022 roku czeka nas nowość. Stawka opłaty mocowej będzie uzależniona nie tylko od zużycia energii, ale również od tzw. indywidualnej krzywej poboru. Chodzi o to, aby mniej płacili odbiorcy zużywający energię głównie poza godzinami szczytowego zapotrzebowania. Ma to być zachęta, która docelowo pozwoli lepiej zabezpieczać sieci przed przeciążeniem i powtarzającymi się awariami.

Od 2022 roku opłatą mocową zostaną objęci również odbiorcy z grupy taryfowej C1 o mocy zamówionej do 16 kW. Pozostali odbiorcy będą natomiast płacić dodatkowo 0,1026 zł netto za każdą kWh pobraną między 7 a 22 w dni robocze.

Warto również wspomnieć, że taki model naliczania opłaty mocowej będzie obowiązywać tylko do końca 2027 roku. Od 1 stycznia 2028 stawka ma być uzależniona wyłącznie od profilu zużycia (czyli tego, w jakich godzinach odbiorca pobiera najwięcej energii).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie