Solaris dostarczy autobusy elektryczne dla Radomia

Jerzy Biernacki
24.02.2021

28,5 miliona złotych – taka jest wartość kontraktu, jaki Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu podpisało z firmą Solaris. W ramach umowy polski producent dostarczy 9 elektrycznych autobusów miejskiej Solaris Urbino 12 electric, a do tego przygotuje całą infrastrukturę do ładowania pojazdów.

Ciąg dalszy współpracy

To nie pierwszy raz, kiedy Radom zamawia elektryczne autobusy u polskiego producenta. Solaris dostarczył już flotę 9 pojazdów w 2020 roku. Tym samym władze Radomia kontynuują inwestowanie w ekologiczne, nowoczesne i tanie w eksploatacji środki transportu.

Każdy z nowo zamówionych autobusów elektrycznych przewiezie maksymalnie 75 osób (jednocześnie), z czego dla 30 pasażerów przewidziano miejsca stojące. Na wyposażeniu znajdzie się oczywiście klimatyzacja, a także po dwie stacje ładowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Pojazdy są wyposażone w baterie o pojemności nieco ponad 120 kWh, w których energia będzie uzupełniana za pośrednictwem pięciopolowego pantografu znajdującego się na dachu autobusu. W godzinach nocnych akumulatory będą ładowane tradycyjnie ze specjalnej stacji. Autobusy będą ponadto przystosowane do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami.

Elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 electric mają wyjechać na ulice Radomia do połowy lipca 2021 roku. W ramach kontraktu Solaris przygotuje również infrastrukturę techniczną do ładowania pojazdów – między innymi dostarczy pojazd techniczny z ładowarką mobilną, stację szybkiego ładowania pantografowego o mocy 250 kW oraz pięć ładowarek mobilnych o mocy 2x40 kW każda.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie