Ruszyły pierwsze postępowania związane z budową małych elektrowni jądrowych (SMR)

Mateusz Nowak
07.02.2024

Tak zwane SMR-y, czyli małe reaktory jądrowe, mogą stać się ważnym elementem polskiego systemu energetycznego. Za ich budowę odpowiada spółka Orlen Synthos Green Energy. Ruszyły już pierwsze postępowania związane z budową małych elektrowni jądrowych w konkretnych lokalizacjach.

Na początek Włocławek i Ostrołęka

Małe elektrownie jądrowe mają powstać w różnych częściach kraju, zapewniając produkcję energii na potrzeby przede wszystkim ośrodków miejskich. Pierwszymi lokalizacjami, których dotyczy postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej, są Włocławek oraz Ostrołęka.

W przypadku Ostrołęki chodzi o budowę modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 1300 MWe, wykonanej w technologii BWRX-300. Większa instalacja jest planowana we Włocławku, gdzie ma powstać reaktor o łącznej mocy do 2000 MWe, również wykonany w technologii BWRX-300.

Wydanie decyzji środowiskowej jest pierwszym, w praktyce najtrudniejszym krokiem formalnym poprzedzającym budowę małych elektrowni jądrowych. Wstępnie spółka Orlen Synthos Green Energy zakłada, że SMR-y zaczną produkować energię do 2029 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie