Od 1 sierpnia przyjmowane są już wnioski o wypłatę bonu energetycznego, który ma złagodzić skutki podwyżek cen energii. Przypominamy najważniejsze szczegóły związane z tą formą wsparcia.
Bon energetyczny przysługuje:
Zastosowana zostanie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, jednak kwota bonu zostanie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanego bonu energetycznego wynosi 20 zł.
Jeżeli wniosek o wypłatę bonu złoży więcej niż jedna osoba w gospodarstwie wieloosobowym, bon zostanie wypłacony osobie, która złożyła wniosek jako pierwsza. Liczba osób w gospodarstwie jest ustalana na dzień złożenia wniosku.
Na potrzeby ustalenia prawa do bonu energetycznego, w skład gospodarstwa domowego wchodzą:
Liczy się dochód osiągnięty w 2023 roku. Dochody gospodarstwa domowego, po odliczeniu alimentów świadczonych na rzecz innych osób, obejmują przychody opodatkowane, dochody z działalności opodatkowanej ryczałtem, dochody nieopodatkowane oraz dochody z gospodarstwa rolnego.
Wnioski można składać do 30 września 2024 roku w organie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (urząd miasta/gminy). Można to zrobić elektronicznie, papierowo lub korespondencyjnie (liczy się data nadania).
Bon energetyczny wynosi:
Wysokość bonu jest wyższa dla gospodarstw, w których głównym źródłem ogrzewania jest pompa ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Jest to odpowiednio:
Rozpatrywanie wniosków i wypłata bonu
Wnioski będą rozpatrywane w terminie 60 dni od dnia ich prawidłowego złożenia. Bon energetyczny za okres od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku będzie wypłacany jednorazowo.
Informacja o przyznaniu bonu zostanie przesłana na wskazany adres poczty elektronicznej lub może być odebrana w miejscu złożenia wniosku. Odmowa przyznania bonu oraz inne rozstrzygnięcia wymagają wydania decyzji.
Wnioskodawca może jednorazowo wystąpić o korektę wysokości przyznanego bonu lub odwołać się od decyzji odmownej w terminie 14 dni.