Przekaźniki elektroenergetyczne – czym są?

Stosowane są powszechnie sprzętach i instalacjach różnych rodzajów – przekaźniki, ponieważ to właśnie o nich mowa, są elektronicznymi lub elektrycznymi urządzeniami, których zadaniem jest wywoływanie zmiany stanu w obwodach przy pojawieniu się określonych warunków.

Przekaźniki natychmiast reagują na zmianę określonej wejściowej wielkości fizycznej. Przykładowo mogą być to temperatura, napięcie, ciśnienie płynu czy natężenie prądu. Gdy zostanie przekroczona określona granica dla konkretnej wartości wejściowej, wówczas sygnał wyjściowy zmienia się skokowo – z wyłącz na włącz lub z włącz na wyłącz.

Przekaźniki elektromagnetyczne – co to jest?

Jednym z najczęściej stosowanych przekaźników są przekaźniki elektroenergetyczne, które możemy znaleźć w wielu różnych urządzeniach. Są to przekaźniki, które wykorzystują zasadę działania elektromagnesu.

W przekaźnikach elektromagnetycznych prąd w zwojnicy przekaźnika generuje pole magnetyczne, które powoduje przyciągnięcie stalowej zwory, która określana jest też mianem kotwicy. Zwora powoduje otwarcie lub zamknięcie odpowiedniego styku albo zestawu styków.

Elementy przekaźnika elektromagnetycznego:

  • cewka (elektromagnes)
  • zwora (kotwica)
  • styk roboczy

Przekaźniki elektromagnetyczne wyposażone są w trzy układy, a mianowicie w układ odbiorczy, układ pośredniczący, a także w układ wykonawczy.

Układ odbiorczy służy do odbierania zasilania prądu stałego lub przemiennego. Zbudowany jest on ze zwojnicy nawiniętej na stalowy rdzeń. Z kolei układ pośredniczący powoduje zamianę energii elektrycznej układ odbiorczego na energię strumienia magnetycznego. Energia tego rodzaju jest obecna w obwodzie magnetycznym zbudowanym ze zwory, jarzma oraz z rdzenia. Z kolei układ wykonawczy służy do uruchomienia styku czy styków pod wpływem działania zwory.

Przekaźniki elektroenergetyczne – zastosowanie

Przekaźniki są używane są w różnych urządzeniach oraz instalacjach, które powinny reagować na określoną zmianę warunków. Pełnią funkcje zabezpieczające, pozwalają na zwiększenie komfortu oraz na automatyzację wielu różnych działań.

Przekaźniki elektroenergetyczne oferuje polski producent- Zeg-Energetyka.pl.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.