Prąd w 2019 - czy czekają nas podwyżki?

Marta Szydełko
10.01.2019

Jak wiadomo nie od dziś ceny prądu na rynku są bardzo zróżnicowane i stale się zmieniają. W interesie spółek energetycznych jest jak największy zarobek, dlatego obmyślają wyższe stawki taryfowe. Jednak dla rodzin cała zaistniała sytuacja nie jest komfortowa, ponieważ i tak większość płaci wysokie rachunki, dlatego sprawa ta jest dla wszystkich ważna i oczekuje się na odpowiedź.

O podwyżce prądu w nadchodzącym roku mówi się już od dłuższego czasu. Jednak w obieg poszły różne informacje na ten temat. Dyskutowano aż o 40-sto procentowej podwyżce. Jednak mówi się, że jest to nieprawidłowy komunikat. Owszem, sama kwestia podwyżki jest prawdą, lecz jej wzrost w dalszym ciągu nie jest do końca jasny. W wielu innych mediach można przeczytać, że będzie to podwyżka w granicach 15-40%.

Jaką taryfę dla domu?

Istotnym faktem w tej kwestii jest także taryfa z jakiej się korzysta. W Polsce w gospodarstwach domowych najczęściej używana jest taryfa G11. Kolejnym ważnym aspektem jest ilość zużycia prądu. Mając wiedzę na temat taryfy, a także zużycia, jest się w stanie przekalkulować rachunki za prąd, doliczając podwyżkę do tej kwoty. Wzrost cen za energię wynika głównie z wysokich stawek za węgiel, dodatkowo większość firm energetycznych sprzedaje więcej prądu niż mogłaby go wyprodukować.

Podwyżki cen za energię elektryczną

Jak donoszą informacje z 18 grudnia 2018 podwyżki prądu nie zostały jeszcze zatwierdzone, a na pewno nowe taryfy nie pojawią się już w styczniu. Temat cen prądu nie jest jasny. Jedne z największych spółek energetycznych zaplanowało podwyższyć swoje stawki w 2019 roku. Jednak potrzebują wcześniej zgody Urzędu Regulacji Energetyki. Wnioski o podwyżkę zostały zgłoszone w wielkości 30 procent, czyli mniej więcej tak, jak przypuszczały inne media. Krzysztof Tchórzewski, obecny minister energii walczy o zaniechanie wyższych rachunków za energię, lecz jak sam twierdzi, że nie może nakazać wycofania wniosku. Padło jednak polecenie ze strony prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wycofanie wniosków i przeanalizowania obecnej sytuacji.

Więcej dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/

Sprawy odnoszące się do nowych rachunków ciągną się już od jesieni tego roku. Obecnie nadal sytuacja i sprawy nie zostały ustalone i wyjaśnione. Na dzień dzisiejszy sprawa nie jest jeszcze jednoznaczna. Pewne jest, iż zmiany na pewno nie zajdą na początku 2019. Możemy spodziewać się większych opłat za prąd, prawdopodobnie nie jest to do uniknięcia. Nie wiadomo natomiast, jak wysokie będą to podwyżki. Wzrost cen może wahać się pomiędzy 15 procentami, a nawet 80. Trzeba brać także pod uwagę fakt, że inaczej prezentuje się to w przypadku gospodarstw domowych, a inaczej w przypadku przedsiębiorstw, czy także firm. Wszystko leży głównie w rękach spółek energetycznych i to jaką podejmą decyzję. Minister energii jak i prezes URE z pewnością będą walczyć o wycofanie tej decyzji. Czas pokaże jakie ceny prądu czekają nas w nowym roku, w styczniu możemy być jeszcze spokojni o nasz budżet.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.