Energetyka Cieplna Opolszczyzny poinformowała o rozpoczęciu prac nad wybudowaniem nowego układu kogeneracyjnego, w którym spalany będzie gaz ziemny. Celem jest nie tylko ograniczenie emisji szkodliwych gazów, ale też znaczące zmniejszenie zużycia drożejącego węgla. Znamy już szczegóły dotyczące nowej inwestycji.
Planowany termin zakończenia prac to czwarty kwartał 2022 roku. Wiadomo, że inwestycja będzie kosztować około 34 miliony złotych, a jej wykonawcą generalnym wybrano konsorcjum firm ELEMONT i KWE AB ENERGY Polska.
Połowę środków wymaganych do zrealizowania projektu daje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który pozyskał środki na ten cel z Unii Europejskiej.
Nowy układ kogeneracyjny będzie produkować zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. Szacuje się, że po uruchomieniu instalacji zużycie węgla przez ECO zmniejszy się o ponad 5,4 tony, a to przełoży się na ograniczenie emisji CO2 o około 43 tysiące ton rocznie. Dodajmy, że moc elektryczna instalacji wyniesie 8 MW, natomiast moc cieplna 7,8 MW.
Warto wspomnieć, że nie będzie to pierwszy układ kogeneracyjny w ECO. Dziewicza instalacja tego typu powstała w 1999 roku, składając się z turbiny gazowej o mocy elektrycznej 7,3 MW oraz cieplnej 14,2 MW. Podobne układy zarządzane przez Grupę ECO pracują m.in. w Malborku, Tarnobrzegu czy Kutnie, natomiast kolejne powstają w Nowej Soli, Żaganiu, Żarach i Jeleniej Górze.