Powstała nowa farma wiatrowa w Polsce

Krzysztof Jagielski
03.02.2021

Energetyka wiatrowa nie ma w naszym kraju „łatwego życia”. Decyzje polityczne spowodowały, że ta technologia produkcji prądu, choć nadal bardzo efektywna, balansuje na krawędzi opłacalności. Mimo to nie brakuje firm, które decydują się zainwestować w energetykę wiatrową. W naszym kraju właśnie powstała nowa farma wiatrowa, która produkuje energię rozliczaną w systemie aukcyjnym. To atrakcyjny model zakupu prądu, ponieważ jest on – w obecnych warunkach rynkowych – konkurencyjny cenowo w porównaniu z energią produkowaną przez elektrownie węglowe.

Spora inwestycja w OZE

Nowa farma wiatrowa powstała w gminie Barwice w województwie zachodniopomorskim. Inwestorem jest spółka Sevivon, będąca jednocześnie spółką-córką niemieckiego koncernu PNE AG. Elektrownia ma łączną moc 42 MW i składa się z 14 turbin wiatrowych Siemens SWT-3.0-113 o mocny jednostkowej 3 MW. Warto podkreślić, że za dostawę wież do wiatraków dopowiadała Spółka GSG Towers, będąca właścicielem Stoczni Gdańskiej.

Kompleksowym wykonawstwem farmy wiatrowej zajęło się konsorcjum firm Erbud, PBDI oraz Electrum. Łączna wartość tego projektu wyniosła nieco ponad 41 milionów złotych netto.

Nowa inwestycja nie tylko przyczyni się do poprawy bilansu energetycznego w naszym kraju, ale także przyniesie wymierne korzyści gospodarcze gminie Barwice. Inwestor przekonuje, że w realizację projektu od początku zaangażowane były lokalne firmy, natomiast sama gmina będzie czerpać zyski z tytułu opłat gruntowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie