Pomimo nadciągającego kryzysu Poznań znów dopłaci do wymiany źródeł ciepła

Antoni Kwapisz
09.06.2020

Kryzys gospodarczy, a nawet spodziewana głęboka recesja, z pewnością mocno uderzą w budżety polskich samorządów. Mimo to niektóre z nich kontynuują swoje programy pomocowe dla osób zainteresowanych wymianą źródła ciepła na ekologiczne. Do tej grupy należy Poznań, który ogłosił drugi nabór do programu dofinansowania do wymiany kotła Kawka Bis. Kto może skorzystać? Do kiedy trzeba się zgłosić?

Z wnioskiem warto się pospieszyć

Drugi nabór do programu Kawka Bis właśnie się rozpoczął i potrwa do 14 maja. Oznacza to, że wszyscy chętni muszą złożyć stosowny wniosek najpóźniej do tego dnia. Program jest adresowany do wszystkich mieszkańców Poznania, którzy zdecydują się wymienić stary, nieekologiczny kocioł grzewczy na nowoczesne źródło ciepła.

Dopuszczalny jest montaż ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego, jak również przyłączenie budynku do systemu dystrybucji ciepła oraz zamontowanie instalacji fotowoltaicznej produkującej prąd na cele grzewcze. Celem programu jest oczywiście znacząca poprawa jakości powietrza w mieście.

Zmiany w programie

Warto zaznaczyć, że w tym roku istotnie zmieniły się warunki udzielania wsparcia w ramach programu Kawka Bis. Obecnie każdy mieszkaniec może wnioskować o dofinansowanie na poziomie do 12 tysięcy złotych lub nawet do 15 tysięcy złotych, jeśli zdecyduje się na instalację odnawialnych źródeł energii w postaci pompy ciepła lub systemu fotowoltaicznego. Przypomnijmy, że do tej pory maksymalna dopłata wynosiła 6 tysięcy złotych.

Na tym nie koniec, ponieważ od tego roku poznański magistrat może w 100% sfinansować inwestycję, o ile oczywiście jej koszt zmieści się w limicie kwotowym. Wcześniej można było uzyskać dofinansowanie na poziomie maksymalnie 80%.

Poznańscy urzędnicy przypominają również, że w związku z sytuacją epidemiczną, wnioski do programu należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP lub listownie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.