Polska ma jedne z najniższych cen hurtowych energii w Europie

Mateusz Nowak
14.10.2021

Choć podwyżki cen prądu dla firm i odbiorców indywidualnych są bardzo odczuwalne, a będzie tylko gorzej, to i tak okazuje się, że w Polsce nadal jest relatywnie tanio. Należymy do grupy państw z najniższymi cenami hurtowymi energii w całej Europie. I tylko to, na razie, ratuje nas przed drastycznymi podwyżkami, obserwowanymi w wielu innych krajach na Starym Kontynencie.

Kto ma najtaniej?

Co ciekawe najniższe ceny hurtowe energii obowiązują w Szwecji, a więc w znacznie zamożniejszym kraju niż Polska. Średnia cena megawatogodziny na południu tego państwa wynosi niecałe 79 euro, natomiast na północy mniej niż 57 euro. Dla porównania: w Polsce płacimy około 83 euro/MWh. W Niemczech jest to blisko 109 euro, w Czechach prawie 110 euro, a na Słowacji aż 118 euro.

Na drugim biegunie znajdują się kraje południowej Europy. Drożyzna panuje przede wszystkim w Hiszpanii (średnia cena przekroczyła 172 euro za MWh) oraz we Włoszech, gdzie za 1 MWh w hurcie płaci się już ponad 190 euro. Premier Włoch już zapowiedział obywatelom, że prąd dla gospodarstw domowych może do końca tego roku zdrożej o około 40 proc.

Powodem drastycznych podwyżek cen energii nie są tylko coraz droższe certyfikaty CO2, ale przede wszystkim szaleńcze notowania gazu ziemnego. To na tym paliwie kraje zachodniej Europy opierają swoją politykę energetyczną. Dodajmy, że ceny gazu w hurcie tylko w tym roku wzrosły na Starym Kontynencie o około 250 proc.!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie