Polska jest niezależna energetycznie – zapewnia minister klimatu

Mateusz Rąbalski
02.06.2022

Odcięcie Polski od dostaw gazu ziemnego z Rosji chwilowo wywołało niemały popłoch, jednak sytuacja dość szybko się uspokoiła. Komunikat ze strony rządu jest niezmienny: nie potrzebujemy rosyjskiego gazu. Minister klimatu Anna Moskwa zapewnia wręcz, że Polska jest już krajem niezależnym energetycznie.

Spodziewaliśmy się decyzji Gazpromu

Wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego nie było zaskoczeniem dla PGNiG. Polska już wcześniej odmówiła płatności za gaz w rublach, dlatego w dniu upłynięcia terminu zapłaty Gazprom po prostu jednostronnie zerwał umowę.

Rząd uspokaja, że gaz z Rosji nie jest nam już potrzebny, a kontrakt i tak wygasał z końcem roku. Niedobory surowca mają być uzupełnione poprzez zwiększenie dostaw gazu LNG z Kataru i USA oraz po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe z kierunku norweskiego (instalacja ma ruszyć w październiku).

Zero surowców energetycznych z Rosji

Polski rząd od tygodni zapowiada odchodzenie od rosyjskich surowców energetycznych. Nie chodzi tylko o gaz i ropę, ale także o węgiel, a docelowo również gaz płynny LPG. Minister klimatu zapewnia, że jesteśmy w stanie zastąpić te surowce wydobyciem krajowym oraz zawarciem nowych umów z innymi partnerami.

Jednocześnie Anna Moskwa powtórzyła, że taryfowanie cen dla odbiorców gazu zostanie wydłużone do 2027 roku, dzięki czemu odbiorcy indywidulani nie powinni obawiać się drastycznego wzrostu rachunków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie