Polacy zbudują dom czerpiący energię tylko ze słońca. Pomogą im koledzy z Chin

Jerzy Biernacki
19.01.2021

Solar Decathlon China 2021 – to nazwa konkursu, do którego przystąpił zespół złożony ze studentów i wykładowców Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Naukowcy w ramach projektu zbudują solarny dom, korzystając przy tym ze wsparcia kolegów z China University of Mining and Technology.

Na czym polega projekt?

W ramach tego zadania naukowcy z Polski przy udziale swoich chińskich partnerów opracują koncepcję domu, który w całości będzie zasilany energią słoneczną. Jury konkursu oceni projekt pod kątem między innymi efektywności energetycznej, potencjału rynkowego oraz przyjazności środowisku naturalnemu. Nie bez znaczenia jest również to, aby projekt domu był możliwy do zrealizowania, a sam budynek musi być też funkcjonalny, atrakcyjny wizualnie oraz niezbyt kosztowny w budowie.

Ruszyły już pierwsze prace, w ramach których zespół z AGH przygotuje model budynku i przetestuje wstępnie wybrane rozwiązania energetyczne. Wiadomo, że znajdą się tutaj takie instalacje, jak panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, system dystrybucji ciepłego powietrza i klimatyzacji oraz energooszczędne oświetlenie. Docelowo chodzi o stworzenie domu, który będzie wzorcem budownictwa XXI wieku, samowystarczalnego energetycznie.

W konkursie bierze udział łącznie kilkanaście zespołów z całego świata. Każdy projekt ostatecznie zostanie zrealizowany – domy będą tworzyć część kompleksu mieszkalnego w wiosce olimpijskiej planowanej na Zimowe Igrzyska w Pekinie w  2022 roku. Trzymamy kciuki za polskich naukowców!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie