Oszczędzanie energii w domu

Krzysztof Jagielski
18.10.2016

Niższe rachunki za prąd, kto o nich nie marzy? Co robić, aby faktycznie obniżyć pobór energii? Istnieją sposoby na to, aby nasze rachunki były niższe. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, nie wszystkie jednak mogą przynieść nam realnych oszczędności. Co więc warto zrobić, aby płacić mniej za prąd?

Zmiana sprzedawcy i taryfy

Wielu odbiorców słyszało o zmianie sprzedawcy energii, nie wszyscy są jednak to niej przekonani. Przy zmianie sprzedawcy, bowiem ważne jest, aby wybrać taką ofertę, która zagwarantuje nam oszczędności. Odbiorcy domowi mogą wybierać spośród ofert dedykowanych taryfie G11 i G12, bo to one są technicznie dostosowane do mieszkań i domów jednorodzinnych. Ceny prądu w tych taryfach są różne, sprzedawcy wprowadzaj nie tylko opłaty za pobrane kilowatogodziny, ale także za swoje usługi, takie jak obsługa klienta. Trudno, więc porównywać oferty, jeśli niższa jest cena kWh to zapłacimy nawet 300 złotych opłat dodatkowych przy umowie trwającej dwa lata. Sprzedawcy stosują różne triki, czasem nie mamy do czynienia z jedną stawką w okresie trwania całej umowy, ale zmienia się ona, wzrastając, co roku. Ustalenie oszczędności jest wówczas utrudnione. Na rynku energii pojawiaj się też sprzedawcy, którzy zachęcając do zmiany oferując opłaty zerowe za prąd i to nawet przez 3 miesiące, inni na poczet rachunku za energię dają nawet 200 złotych. Jak więc z pośród tylu ofert wybrać tę właściwą? Oczywiście, można zdać się na własne obliczenia, ale można też posłużyć się bezpłatnym kalkulatorem cen energii online, wyliczy ona miesięczne a nawet roczne oszczędności, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje opłat i czas trwania umowy. Odbiorcy firmowy, domowi także powinni dobrze przemyśleć wybór taryfy energetycznej. Musi ona być dostosowana do naszego trybu życia, inaczej jej zmiana nie przyniesie spodziewanych oszczędności.

Urządzenia energetyczne

Urządzenia mają to do siebie, że pobierają prąd. Niektóre, takie jak urządzenia AGD, RTV ciągną energię z sieci nawet, kiedy nie wykonują swojej pracy, stan ten nazywamy stand-by. Nie oglądasz –wyłącz, tak powinniśmy postępować. Jednak nie chodzi tu o pstryknięcie na pilocie guzika off, tylko całkowite odłączenie od zasilania. Tak powinniśmy postępować z telewizorami, komputerem, konsolą do gry, pralką czy drukarką. Taki „martwy” pobór mocy, może nas kosztować ponad 50 złotych rocznie, w zależności od tego ile urządzeń na czuwaniu mamy w mieszkaniu. O urządzeniach można pisać wiele, z pewnością w tego o typu poradnikach pojawia się rada, mówiąca o tym, żeby kupując lodówkę zwracać uwagę na klasę energetyczną. Prawda, klasa energetyczna powiązana jest z zużyciem energii, a roczne zapotrzebowanie na energię danego sprzętu jest ukazana na etykiecie energetycznej. Sprawdzaj czy wybrane przez Ciebie urządzenie będzie charakteryzowało się klasą A, ale wybieraj jej ze względu na dopasowane do twojego trybu życia funkcje

Bezpieczniki

Bezpieczniki topikowe to ważna część tablicy rozdzielczej, tej szafki, w której znajduje się licznik energii. Często zdarza się, że bezpieczniki „wyskakują”, jakie ma to dla nas znaczenie? Jest to znak, że z naszą instalacją coś jest nieporządku. Zbyt duży pobór mocy, niedostosowany do możliwości technicznych instalacji, warto pomyśleć o zwiększeniu mocy, czy podziale instalacji na fazy. Konieczność instalacji 3-fazowej zachodzi, kiedy korzystamy z ogrzewania elektrycznego, kuchenki indukcyjnej czy po prostu mamy w domu wiele urządzeń.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie