Ogrzewanie gazem: jak dobrać odpowiednią moc kotła?

Maciej Piwowski
02.11.2016

Na ogrzewanie gazowe decyduje się dzisiaj coraz więcej Polaków. Jest bezobsługowe, ekologiczne, a także czyste. Ponadto kotły gazowe nie zajmują dużej ilości miejsca, co powoduje, że są atrakcyjną alternatywą dla innych metod grzewczych. Aby móc w pełni korzystać z ogrzewania gazowego i płacić niskie rachunki, należy wybrać odpowiedni kocioł gazowy. Jak dopasować jego moc?

Producenci kotłów gazowych mają dla swoich klientów szeroką gamę propozycji – dostępne obecnie urządzenia cechują się wysoką sprawnością, bezpieczeństwem, a także łatwą obsługą. Wiele z nich współpracuje także z bezprzewodowymi pilotami, dzięki którym można szybko i wygodnie ustalić odpowiednią temperaturę lub zaprogramować je tak, aby działały zgodnie z planem.

Jednak jednym z najważniejszych parametrów dotyczących doboru kotła gazowego jest wybranie jego właściwej mocy. Dzisiaj, gdy producenci koncentrują się na minimalizowaniu strat ciepła w swoich urządzeniach, zapotrzebowanie na mocne kotły nie jest również tak duże. Na co należy zwrócić uwagę przy wyznaczaniu mocy?

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się kotły o mocy maksymalnej w granicach od 20 do 30 kW. Oczywiście, im kocioł jest mocniejszy, tym również jest droższy w zakupie, dlatego też nie warto kupować go na wyrost, ale dokładnie określić moc.

Co wpływa na dobór mocy kotła gazowego?

  • powierzchnia budynku
  • izolacja cieplna budynku
  • rodzaj okien i drzwi zewnętrznych zastosowanych w budynku
  • rodzaj grzejników w budynku
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową

Najlepiej wobec tego skontaktować się ze specjalistą w zakresie instalacji gazowych, który na podstawie przekazanych informacji, w tym projektu budynku, będzie mógł doradzić w doborze.

Zatem jeżeli chodzi o koszty ogrzewania gazowego można w dużej mierze zminimalizować poprzez wybranie odpowiedniego kotła gazowego. Dobra marka oraz odpowiednie parametry techniczne sprzętu powodują, że korzystanie z gazu staje się jeszcze łatwiejsze i znacznie tańsze niż w przypadku starego typu kotłów. To także powód, dla którego eksperci zalecają wymianę starszych modeli na nowe, ponieważ wtedy można uzyskać większe oszczędności.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie