Największy spadek emisji gazów cieplarnianych w UK od 100 lat

Mariusz Siwko
06.07.2021

Chcecie jakichś pozytywów związanych z pandemią? Jeden z nich właśnie odnotowano w Wielkiej Brytanii. W całym 2020 roku UK wyemitowało do atmosfery najmniejszą ilość gazów cieplarnianych od blisko 100 lat. Jak to możliwe? Czytaj dalej.

Pomogły lockdowny

Wielka Brytania, której rząd na samym początku bagatelizował koronawirusa, ostatecznie wprowadziła jedne z najsurowszych restrykcji na świecie. Lockdown praktycznie trwał w Zjednoczonym Królestwie od wiosny 2020 do wiosny 2021. W tym czasie Brytyjczycy mieli bardzo ograniczone możliwości przemieszczania się, wychodzenia z domów czy pracy stacjonarnej.

Tak ostry lockdown przyniósł efekty zdrowotne i pozwolił znacząco przyspieszyć tempo szczepień, ale także przyczynił się do tego, że Wielka Brytania wyemitowała stosunkowo niewielkie ilości gazów cieplarnianych – przynajmniej w porównaniu z poprzednimi latami.

W całym 2020 roku emisja CO2 wyniosła 414 mln ton, czyli o 40 mln mniej niż w roku 2019. Spadek wynoszący 8,9 proc. jest najwyższy od 1926 roku – wówczas ograniczenie emisji wyniosło aż 35 proc., co było spowodowane masowymi strajkami i przerwami w produkcji przemysłowej.

Największe spadki emisji CO2 w transporcie

Z przeprowadzonych analiz wynika, że spadek emisji gazów cieplarnianych w głównej mierze jest efektem ograniczenia ruchu samochodowego – w sektorze transportu emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się aż o blisko 20 proc. Mniejszą emisyjność, o 12 proc., odnotowano także w sektorze energetycznym – i to pomimo tego, że zamknięci w domach Brytyjczycy zużywali ogromne ilości prądu (mniejsze zapotrzebowanie na energię miał natomiast przemysł).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie