Na jakie parametry techniczne agregatu zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Piotr Kowalczyk
29.03.2018

Agregaty prądotwórcze, urządzenia złożone z silnika spalinowego i prądnicy, służą do wytwarzania prądu elektrycznego. Mogą stanowić zastępcze źródło zasilania, kiedy nie mamy dostępu do przyłącza energetycznego czy w razie awarii sieci, która może nas pozbawić prądu na dłuższy czas. Na jakie parametry techniczne zwracać uwagę, kiedy potrzebujemy takiego generatora?

Moc wyjściowa i moc czynna agregatu prądotwórczego

Na pierwszym miejscu znajduje się moc wyjściowa agregatu prądotwórczego. Może być wyrażana w VA, kVA lub MVA. Współczynnik mocy wyjściowej służy do wyznaczenia mocy czynnej generatora prądu, która wyraża się w W, kW lub MW. W przypadku agregatów trójfazowych współczynnik mocy wyjściowej to 0,8, a dla urządzeń jednofazowych moc agregatu to wartość 1,0. Moc agregatu powinna być większa niż moc wszystkich odbiorników, które zamierzamy do niego podłączyć.

Przeciążalność agregatu prądotwórczego

Kolejnym istotnym parametrem technicznym agregatu prądotwórczego jest jego przeciążalność, czyli zdolność do wygenerowania większej mocy w stosunku do wartości znamionowej agregatu. Dotyczy to określonego czasu, zwykle 1 godziny co 12 kolejnych godzin. Agregaty pozwalają też określić moc ciągłą i rezerwową, przy czym moc rezerwowa jest mocą ciągłą wraz z dopuszczalnym przeciążeniem.

Napięcie agregatu prądotwórczego

Kupując generator prądu, naszą uwagę powinno zwrócić również napięcie agregatu prądotwórczego. Ten czynnik pozwala rozróżnić dwa rodzaje urządzeń:

  • Agregaty jednofazowe 230 V,
  • Agregaty trójfazowe 400 V.

Te drugie są bardziej uniwersalne, ponieważ pozwalają jednocześnie zasilać odbiorniki jednofazowe i trójfazowe. Co za tym idzie, posłużą i w domu, i na budowie, gdzie potrzebna jest znacznie większa moc do zasilenia wykorzystywanych tam maszyn – komentuje nasz ekspert z wypożyczalni sprzętu budowlanego oraz rusztowań Ramirent.

Pozostałe parametry techniczne agregatów prądotwórczych

Do istotnych parametrów technicznych agregatów prądotwórczych zaliczają się również:

  • Wielkość agregatu – mały generator można postawić w domu czy w garażu. Z ustawieniem większego możemy mieć problem – gdzie go ulokować, aby nie przeszkadzał?
  • Odporność na czynniki zewnętrzne – agregat często wykorzystujemy na zewnętrz. Dlatego powinien mieć specjalną obudowę, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed deszczem,
  • Niski poziom hałasu – generatory generują dość duży hałas (dochodzący nawet do 88 decybeli!), z tego względu wybierajmy takie agregaty, które generują najniższy poziom dźwięku, maksymalnie do 75 decybeli. Inaczej przedłużająca się praca agregatu może być uciążliwa dla funkcjonujących w pobliżu osób. Taki generator będzie droższy, ale dużo bezpieczniejszy dla uszu,
  • Rodzaj silnika i zbiornik paliwa – do najbardziej popularnych należą silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Im większy zbiornik paliwa, tym dłuższa praca generatora na jednym tankowaniu,
  • Układ AZR lub SZR, pozwalający na automatyczne lub samoczynne włączanie rezerwy w przypadku awarii sieci.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.