Agregaty prądotwórcze, urządzenia złożone z silnika spalinowego i prądnicy, służą do wytwarzania prądu elektrycznego. Mogą stanowić zastępcze źródło zasilania, kiedy nie mamy dostępu do przyłącza energetycznego czy w razie awarii sieci, która może nas pozbawić prądu na dłuższy czas. Na jakie parametry techniczne zwracać uwagę, kiedy potrzebujemy takiego generatora?
Na pierwszym miejscu znajduje się moc wyjściowa agregatu prądotwórczego. Może być wyrażana w VA, kVA lub MVA. Współczynnik mocy wyjściowej służy do wyznaczenia mocy czynnej generatora prądu, która wyraża się w W, kW lub MW. W przypadku agregatów trójfazowych współczynnik mocy wyjściowej to 0,8, a dla urządzeń jednofazowych moc agregatu to wartość 1,0. Moc agregatu powinna być większa niż moc wszystkich odbiorników, które zamierzamy do niego podłączyć.
Kolejnym istotnym parametrem technicznym agregatu prądotwórczego jest jego przeciążalność, czyli zdolność do wygenerowania większej mocy w stosunku do wartości znamionowej agregatu. Dotyczy to określonego czasu, zwykle 1 godziny co 12 kolejnych godzin. Agregaty pozwalają też określić moc ciągłą i rezerwową, przy czym moc rezerwowa jest mocą ciągłą wraz z dopuszczalnym przeciążeniem.
Kupując generator prądu, naszą uwagę powinno zwrócić również napięcie agregatu prądotwórczego. Ten czynnik pozwala rozróżnić dwa rodzaje urządzeń:
Te drugie są bardziej uniwersalne, ponieważ pozwalają jednocześnie zasilać odbiorniki jednofazowe i trójfazowe. Co za tym idzie, posłużą i w domu, i na budowie, gdzie potrzebna jest znacznie większa moc do zasilenia wykorzystywanych tam maszyn – komentuje nasz ekspert z wypożyczalni sprzętu budowlanego oraz rusztowań Ramirent.
Do istotnych parametrów technicznych agregatów prądotwórczych zaliczają się również:
Artykuł partnera