Łódź będzie mieć własną spalarnię odpadów?

Maciej Piwowski
29.06.2021

Wiele wskazuje na to, że Łódź pójdzie śladem innych miast w Polsce i zainwestuje w budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Takie instalacje działają już m.in. w Bydgoszczy i stanowią ważny element lokalnego systemu produkcji ciepła na potrzeby mieszkańców. Na razie jednak nie wiadomo, czy władze stolicy województwa łódzkiego zdecydują się na taki krok.

Ruszają konsultacje

Na początek władze Łodzi zapowiedziały rozpoczęcie konsultacji eksperckich, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych jest rzeczywiście potrzebny, jakie były korzyści z jego uruchomienia oraz – co najważniejsze – jaki będzie koszt wykonania instalacji. W konsultacjach wezmą udział podmioty zainteresowane realizacją inwestycji – miasto czeka już na zgłoszenia.

Od wyniku konsultacji i poznania pierwszych wstępnych ofert miasto uzależnia podjęcie decyzji o budowie zakładu. Na ten moment wskazano już pierwszą najbardziej prawdopodobną lokalizację – to działka przy ulicy Sanitariuszek przy GOŚ.

Wiadomo także, że miasto rozważa wybudowanie spalarni odpadów o wydajności do 150 000 ton śmierci rocznie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i władze Łodzi zdecydują się ruszyć z pracami, to zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, którego rozstrzygnięcie ma nastąpić do końca czerwca 2023 roku. Zakończenie prac wstępnie zaplanowano na czwarty kwartał 2026 roku. Szacunkowa wartość projektu to 1 miliard złotych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie