Fabryka Michelin przestała dostarczać ciepło mieszkańcom Olsztyna

Jerzy Biernacki
08.06.2023

Na naszych oczach zadziała się historia polskiego ciepłownictwa. Po 55 latach nieprzerwanych dostaw energii cieplnej do mieszkań i domów w Olsztynie, fabryka Michelin oficjalnie kończy ten etap swojej działalności. Jest to związane przede wszystkim z trwającą transformacją energetyczną zakładu produkującego opony.

Fabryka odpowiadała za produkcję połowy ciepła dla Olsztyna

Decyzja o zaprzestaniu dostarczania energii cieplnej nie była łatwa i poprzedziły ją długie negocjacje z władzami miasta. Wszystko dlatego, że zakład Michelin produkował aż około połowę ciepła zużywanego przez mieszkańców Olsztyna.

Władze miasta zapewniają, że mieszkańcom nie grożą problemy z dostępnością ciepła w kolejnym sezonie grzewczym. Lukę po fabryce Michelin wypełni Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, która ma zostać oddana do użytku w czwartym kwartale 2023 roku.

Sama fabryka francuskiego giganta nie kończy działalności, natomiast przechodzi transformację energetyczną, w ramach której do końca 2024 roku ma zaprzestać używania węgla na rzecz gazu ziemnego i OZE.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie