Energia w przemyśle

Krzysztof Jagielski
31.08.2016

Duże zakłady przemysłowe do swojego funkcjonowania potrzebują ogromne ilości energii. Na szczęście w dzisiejszych czasach technologia rozwija się w kierunku tworzenia maszyn i urządzeń energooszczędnych.

Podobny trend jest coraz wyraźniejszy w budownictwie. Po części działania te wynikają z coraz większych restrykcji prawnych dotyczących ochrony środowiska. Firmy działające zgodnie z koncepcją CSR chcą chronić środowisko i być postrzegane, jako dbające o nasze naturalne dobra oraz lokalną społeczność. Warto też zauważyć, że wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństwa i konsumenci chętniej kupują produkty marek, które są eko. Zespół tych wszystkich czynników wpływa na rosnące zainteresowanie usprawnianiem działań przedsiębiorstw, tak aby były one bardziej przyjazne dla środowiska.

Oszczędzanie energii

Pierwszym krokiem do bardziej ekologicznego działania jest dokładne przeanalizowanie potrzeb energetycznych. W wielu przypadkach okazuje się, że energia jest marnowana. Bardzo częstym problemem jest słaba izolacja budynków, która przyczynia się do konieczności wykorzystywania bardzo dużych ilości energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Aby poznać aktualne zapotrzebowanie na energię warto zlecić wykonanie certyfikatu energetycznego. W tym dokumencie znajdują się szczegółowe dane dotyczące energii pierwotnej oraz końcowej. Jeśli wynik jest niezadowalający, to najlepszym długofalowym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przeprowadzenie modernizacji takiego budynku. W podjęciu odpowiednich działań może pomóc przeprowadzenie audytu energetycznego. W raporcie poaudytowym znajdują się informacje o opłacalności różnych wariantów zmian. Po wprowadzeniu zmian należy ponownie wystąpić o sporządzenie certyfikatu energetycznego.  ( http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty-i-certyfikaty-energetyczne )

Energia jest wszędzie

W ostatnim czasie widać coraz większe zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Zakłady przemysłowe coraz częściej budują własne elektrownie wiatrowe lub zakładają kolektory słoneczne. Inną możliwością jest wykorzystanie energii geotermalnej. Budując specjalne instalacje można ogrzewać budynki o znacznej kubaturze bez konieczności spalania paliw kopalnych takich jak tradycyjnie stosowany w Polsce węgiel i jego pochodne. Warto wykorzystywać te źródła ponieważ są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, a także uniezależniają firmy od cen zewnętrznych dostawców energii.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie