Ekolodzy protestują przeciwko współspalaniu

Piotr Kowalczyk
25.07.2015

Wczoraj do Komisji Europejskiej wpłynęła skarga na nadmierne wsparcie dla technologii współspalania, którego udziela polski rząd. Organizacje, które przeciwko temu zaprotestowały to Fundacja ClientEarth, WWF Polska, Greenpeace Polska i Mazowiecki Okręg Polskiego Klubu Ekologicznego.
Według nich, wspieranie tej technologii to brak szacunku ze strony rządzących do funduszów obywatelskich oraz blokowanie szansy dla powstawania nowych źródeł energii w naszym kraju. Ekolodzy podkreślają również, że w negatywny sposób wpłynie na rozwój zielonej energii.
Jak mówi dyrektor Greenpeace Polska, Maciej Muskat, system wsparcia współspalania prowadzi do zmniejszenia polskiego bezpieczeństwa energetycznego, gdyż zwiększa się nasze uzależnienie od importowanych surowców - biomasy oraz węgla. Dlatego też blokowane są nowe źródła odnawialnej energii. Prawie połowa dopłat na OZE z Unii Europejskiej przeznaczana jest właśnie na współspalanie, technologię nie tak ekologiczną i ekonomiczną, jak inne.
Specjaliści do spraw zielonej energii twierdzą, że ten sposób wytwarzania energii nie powinien być wspierany ze środków publicznych. Jednak projekt ustawy o OZE w dalszym ciągu przewiduje duże wsparcie dla współspalania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.